Prywatne pożyczki – bądź uważny

Ciągle słyszymy o tym, jakie to parabanki są niedobre, jak wyłudzają od ludzi pieniądze lub po prostu narzucają zbyt wysoki procent na pożyczki. Często nielogiczny procent, którego żadna osoba nie powinna przyjmować. Czy tak jest w rzeczywistości? Niestety, ale po części jest to prawdą. Oczywiście nie można szufladkować każdej firmy, która reklamuje się za pomocą chwilówek. Oferty na tym rynku są różnorodne, niektóre są naprawdę godne uwagi, inne natomiast istnieją tylko po to, aby zarabiać na ludzkim nieszczęściu i nieuwadze.

Uwaga na umowy

Każda pożyczka, kredyt lub inne działanie między instytucją finansową a klientem przypieczętowane zostanie umową i podpisem obu stron. Parabanki doskonale znają słabości swoich klientów, którzy nawet nie spoglądają na umowy dłużej, niż czas potrzebny na ich podpisanie. To poważny błąd i pierwsza rada, którą chcemy się podzielić. Nie podpisujemy żadnej umowy bez wnikliwego przeczytania jej zawartości. Należy również pamiętać o zawiłych terminach, które mogą być zawarte w umowie finansowej. Jeżeli czegoś nie rozumiemy – należy zapytać.

Dziś wiele firm udzielających chwilówek stara się dotrzeć do klienta przez Internet. Tam również obowiązuje konieczność rozważnego czytania regulaminów i umów. Jeżeli nie chcemy być niemile zaskoczeni – lepiej przeczytać umowę dwa razy, a niejasne terminy wyjaśnić lub po prostu o nie zapytać. Parabank w trosce o klienta musi je rzetelnie wyjaśnić.

Niestety, szybkość przyznawania pieniędzy i brak zawiłych formalności, związanych także ze sprawdzaniem zdolności kredytowej przyczynia się do znacznego wzrostu oprocentowania pożyczki udzielanej przez parabanki. Wystarczy porównać pożyczkę od prywatnej instytucji oraz od banku. Szybko zauważymy różnicę. Wiele prywatnych firm stara się przekonać klientów do tej formy zapożyczania, oferując darmowe pierwsze pożyczki lub inne udogodnienia dotyczące elastycznych spłat rat lub możliwości zawieszenia płacenia. To jednak nie tłumaczy wyższego oprocentowania, które w efekcie potęguje kwotę, którą musimy oddać dla prywatnej filii. Tu również pragniemy przestrzec przed nieuczciwymi firmami. Jeżeli procent wydaje się zbyt wysoki – po prostu nie decydujmy się na chwilówkę w danej filii. Warto poświęcić kilka chwil więcej, aby znaleźć najkorzystniejsze, co w tym momencie oznacza najtańsze, rozwiązanie pożyczkowe. Należy również uważać na zbyt niskie oprocentowanie prywatnych pożyczek, gdyż za nimi mogą ukrywać się dodatkowe koszty, prowizje lub horrendalne sumy za chociażby dzień zwłoki w spłacie.