Pożyczka pozabankowa – Czy to się w ogóle opłaca?

Pieniądze są narzędziem codzienności. Dzięki nim możemy zaspokajać nasze podstawowe potrzeby oraz realizować bardziej zaawansowane cele konsumpcyjne. Demokracja i wolny rynek przyniosły nam możliwość swobodnego realizowania zamierzeń konsumpcyjnych. Jednak pieniądze nie spadają z nieba. Często bywa też, że praca zarobkowa nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniej ilości środków na utrzymanie. Wówczas niektórzy z nas korzystają z usługi takiej jak pożyczki pozabankowe. Dzieje się tak, gdyż banki narzucają szereg wymagań i limitów kredytowych, natomiast szybka pożyczka w firmie pożyczającej pieniądze takich restrykcyjnych przepisów nie ma. Podpisując umowę z taką firmą należy zwrócić szczególną uwagę na warunki spłaty kredytu. Może się okazać, że pożyczka będzie obarczona tak wysokim oprocentowaniem, że jej spłata przysporzy nam kolejnych kłopotów finansowych. Warto zatem zdecydować się na pożyczkę w renomowanych i sprawdzonych bankach lub zastanowić się, czy to co chcemy nabyć jest naprawdę niezbędne do życia. Pieniądze możemy wydać dosłownie na wszystko. Nie musi to być cel konsumpcji codziennej. Zatrważające jest to, że wiele osób popada w spirale kredytowe z błahych powodów lub całkiem nielogicznych potrzeb konsumpcyjnych.

Należy pamiętać, że instytucja, która w świetle prawa nie jest bankiem, może dyktować swoje warunki spłaty kredytu. Nic więc dziwnego, że pożyczki pozabankowe są droższe, niż typowe kredyty. Jednak ich otrzymanie to kwestia kilku minut i jednego wniosku. Klient nie musi dowodzić swojej zdolności kredytowej. Nie musi także dbać o zabezpieczenia. Niestety, trzeba liczyć się z wyższym oprocentowaniem, które potrafi być mordercze.

Reasumując – pożyczki, które udzielane są przez instytucje pozabankowe są drogie, ale pociesza fakt, że ich dostępność jest niemalże nieograniczona. Nie zmienia to faktu, że każdy potencjalny pożyczkobiorca powinien kierować się zdrowym rozsądkiem i mieć na uwadze konsekwencje. To, że nie bank udziela nam pożyczki nie zwalnia nas z obowiązku spłaty zadłużenia. Parabanki również mają narzędzia do windykacji długów, które rosną w zatrważającym tempie. W końcu nie bez przyczyny pożyczki opiewają na znacznie wyższy procent, niż w bankach. Pożyczki pozabankowe to dobra alternatywa dla tych, którzy widnieją w BIK-u jako nierzetelni kredytobiorcy.