Pożyczka bez zdolności kredytowej

Pożyczanie pieniędzy kojarzy się z koniecznością ich zwrócenia. Jeżeli pożyczamy pieniądze od znajomych – omijamy liczne zagwozdki, których ominąć się nie da przy współpracy z bankiem lub parabankiem, czyli prywatną firmą pożyczającą pieniądze. Jakie to problemy, zobowiązania i trudności, które dają się we znaki? Postaramy się powiedzieć o nich nieco więcej.

Pożyczka a zdolność kredytowa

Zacznijmy od tego, że nie każdy otrzyma pożyczkę lub kredyt. Dlaczego? Do gry wkracza magiczny termin zdolności kredytowej, czyli możliwości spłaty osoby, która zabiega o pomoc finansową. Ta wartość określa, ile jesteśmy w stanie spłacać co miesiąc. Jeżeli nasza zdolność kredytowa jest mała lub zerowa – żaden bank nie podpisze z nami umowy o kredyt. Trochę lepiej sytuacja wygląda przy parabankach, które wykorzystują desperację kredytobiorcy i oferują mu wyższy procent za pożyczkę i pomoc finansową. Jak oblicza się zdolność kredytową? Wyznacznikiem są wszystkie przychody, którymi operujemy oraz wydatki. Jeżeli przychody są znacznie większe niż wydatki – różnica oszczędności to właśnie zdolność kredytowa. Zdarza się, że zdolność kredytowa jest wartością ujemna. Wtedy oznacza to, że przychody są mniejsze, niż wydatki, a to skrajność, która wymaga szybkiej poprawy.

Parabanki i udzielanie pożyczek

Weźmy pod uwagę przeciętną rodzinę Kowalskich, którzy nie mają dobrze płatnej pracy. Niestety, w życiu każdej rodziny mogą pojawić się niespodziewane wydatki. Jeżeli zdolność kredytowa nie jest mocną stroną potencjalnego kredytobiorcy – warto pomyśleć o alternatywie dla banków. To parabanki, czyli instytucje, które również zajmują się finansami, ale skupiają się tylko na pożyczkach. Warto tu nadmienić, że parabanki są pod mniejszą kontrolą NBP, można nawet rzec, że zerową. Dlatego mogą pozwolić sobie na uzgadnianie dowolnego oprocentowania na dany kredyt. To tłumaczy fakt, dlaczego te instytucje narzucają czasami nawet lichwiarski procent na pożyczkę. Parabanki są również znane ze swoich umiejętności windykacyjnych, tak więc uniknięcie spłaty zapomogi nie jest możliwe.