Pożyczka hipoteczna, czyli pożyczka pod zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw hipoteki to nie tylko pożyczki mieszkaniowe, chociaż te oczywiście przeważają. Warto jednak wiedzieć, że pożyczka hipoteczna na dowolny cel wcale nie musi oznaczać pożyczania pieniędzy na zakup nieruchomości. Chociaż zabezpieczeniem takiej zapomogi staje się hipoteka. Pod zastaw hipoteczny wlicza się różnej maści nieruchomości, które prawnie należą do pożyczkobiorcy. Takie zabezpieczenie zwykle upraszcza całą procedurę pożyczkową i sprawia, że staje się ona przystępniejsza i zdecydowanie łatwiejsza w pozyskaniu. Pożyczkę hipoteczną łatwiej jest otrzymać mając odpowiednie zabezpieczenie. Stąd wysoka popularność tego typu zapomóg, nie tylko w naszym kraju, ale głównie za granicami, gdzie niemalże wszystkie pożyczki udzielane są pod zastaw hipoteczny. Warto udać się do kilku banków i porównać ich ofertę, sposób przyznawania zapomogi i stawki oprocentowania pożyczki oraz długość i wysokość rat, jakie przyjdzie nam spłacać. Warto również zapytać o pożyczki w obcej walucie i warunki udzielania, a co najważniejsze, o ubezpieczenie.

Od wielu lat na polskich rynkach trwa niezwykłe zainteresowanie nieruchomościami. Mimo kryzysu wciąż kupujemy mieszkania i działki, na których stawiamy domy i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziewięćdziesiąt procent nowych mieszkań i domów finansowana jest z pieniędzy pożyczonych lub zaciągniętych w kredycie. Tu pojawiają się dwie możliwości, które warto wziąć pod uwagę. Pożyczka oraz kredyt. Oczywiście pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny kierują się swoimi prawidłami. Nadal mimo kryzysu łatwo jest obie formy zapomogi otrzymać. Wystarczy odpowiednie zabezpieczenie, co w przypadku pożyczek mieszkaniowych, zwykle stanowi obciążenie hipoteczne. Jeżeli hipoteka kredytobiorcy stanowi łakomy kąsek dla pożyczkodawcy – nie będzie on sprawiał problemu z udzieleniem zapomogi finansowej. Dlaczego? Ponieważ hipoteka w przypadku problemów ze spłatą zwróci z nawiązką wszelkie koszty, prowizje i odsetki. Dlaczego ludzie wolą pożyczkę, niż kredyt? Przy zmiennej inflacji zmienić się mogą również odsetki naszego kredytu, przez co możemy płacić znacznie więcej na pewnym etapie spłacania. Warto przewidzieć tego typu sytuacje. Warto również zadbać o sferę zabezpieczenia pożyczki hipotecznej, o czym za chwilę wspomnimy.

Reasumując – pożyczka hipoteczna to zapomoga gotówkowa w walucie polskiej lub zagranicznej, przeznaczona głównie na zakup lub budowę nieruchomości, która zostaje zabezpieczona właśnie poprzez podpisanie umowy, w której zaznacza się ustanowienie zastawu hipotecznego. Oczywiście jak każda inna zapomoga finansowa, hipoteczny rodzaj również musi zostać ubezpieczony od wszelkich wypadków i utraty pracy, byśmy nie stracili naszego mieszkania czy domu, jeśli w jakikolwiek sposób powinie nam się noga na etapie spłacania pożyczki. Równie ważne jest, aby dokładnie przemyśleć czy damy sobie radę przez wiele lat spłacać pożyczkę tak wysoko oprocentowaną. Pożyczki hipoteczne udzielane są na długi czas i głównie w większych kwotach, więc raty miesięczne i odsetki od nich również stają się wysokie. Niezwykle istotna jest nasza zdolność kredytowa – musimy wziąć pod uwagę fakt, czy za rok lub nawet pięć lat będziemy wciąż posiadać równie stabilną pracę, jak w dniu podpisywania umowy i czy spełnimy warunki do całkowitej spłaty zapomogi, którą decydujemy się zaciągnąć.