Lokaty bankowe – Fundusze inwestycyjne? Co lepsze?

Podstawowym sposobem powiększenia kapitału jest inwestowanie. Każdy kto zamierza inwestować, musi dysponować pewną ilością własnych lub obcych środków pieniężnych. Inwestorem może być osoba fizyczna, jak i osoba prawna, reprezentowana przez wszystkich uczestników rynku. W praktyce oznacza to, że mogą być to: gospodarstwa domowe, firmy, oraz państwo. W zależności od przedmiotu inwestowania wyróżnić można inwestycje rzeczowe, których głównym celem jest pomnażanie majątku trwałego oraz fundusze inwestycyjne, dzięki którym można lokować kapitał. W tego typu inwestycjach można wyróżnić także podmioty, którymi są inwestorzy rzeczowi i finansowi. Pierwsi zgłaszają popyt na kapitał, drudzy zaś gotowi są go udostępnić inwestorom rzeczowym. Z tego względu występuje między nimi ścisły związek, który w wielu przypadkach potrzebuje udziału pośrednika. Trzeba jednak pamiętać, że każda inwestycja to ryzyko. Dlatego dla tych, którzy nie chcą poodejmować ryzyka, banki przygotowały lokaty ze stałym oprocentowaniem. Efekty nie będą piorunujące, ale nie będzie mowy o stracie dewiz lub o innych problemach. Tak więc ciężko zarobione pieniądze będą nie tylko inwestowane, ale nie umkną z naszego konta – to najczęstsza motywacja dla tych, którzy zakładają lokaty i wybierają je zamiast funduszy inwestycyjnych lub gry na giełdzie.

W dzisiejszych czasach wszyscy zastanawiamy się nad tym, co zrobić, żeby powiększyć ilość ciężko zaoszczędzonych przez nas pieniędzy. Niestety pieniądz we współczesności jest materiałem niezbędnym do życia, bez którego nasza egzystencja była by wręcz zmarginalizowana. Wiele osób dalej chowa swoje oszczędności do skarpety. Dzisiejsze oferty banków są bardzo interesujące. Przez to, że muszą walczyć o klienta, mamy wybór najlepszego rozwiązania. Obecnie najpopularniejszą formą oszczędzania są lokaty, które w zależności od terminu ważności mają inne oprocentowanie. Lokaty są przeznaczone dla klientów różnego typu. Nie trzeba być bardzo bogatym, żeby założyć lokatę w banku. Często mamy odłożoną pewną sumę pieniędzy i nie wiemy, co z nimi zrobić. Na konto nie chcemy wpłacać, bo boimy się, że szybko znajdą się powody, żeby z nich skorzystać. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są właśnie bankowe lokaty. W dzisiejszych czasach panuje moda na zakładanie lokat dla dzieci oraz z okazji rozpoczęcia nowej drogi życia. Należy mieć świadomość, że zakładając lokatę zamrażamy pieniądze. Owszem, możemy w każdej chwili wypłacić z niej pieniądze, ale trzeba liczyć się ze stratą zysku (a raczej całkowitym brakiem naliczenia procentu). Zawsze obowiązuje nas pewien okres, w którym nie mamy prawa żądać od banku zysku z lokaty. Ten okres dokładnie określony jest w umowie lokatowej.

Inną opcją zarobkową są fundusze inwestycyjne. Tu jednak warto zaznaczyć, że fundusz będzie przynosił dochód, ale tylko wtedy, gdy inwestor będzie miał śladowe pojęcie o tym, jakie jednostki manipulacyjne zakupić. Oznacza to, że inwestowanie za pomocą funduszy wymaga znajomości praw i narzędzi inwestycyjnych. Ponadto założenie funduszu nie jest darmowe, co dla statystycznego zjadacza chleba z oszczędnościami na koncie nie wydaje się zbyt miłe. Lokaty były, są i będą darmowe. Ponadto nie wymagają podejmowania trudnych decyzji inwestycyjnych. Banki dają coraz większą możliwość dopasowania lokaty. Zapewnienie o wcześniejszej wypłacie pieniędzy bez straty zarobku to kolejny ukłon w stronę lokat. Owszem, fundusze inwestycyjne dają szansę na większy zarobek. Szansę, którą trzeba okupić wiedzą i ryzykiem.

Reasumując – jeżeli nie znamy narzędzi inwestycyjnych, nie umiemy odnaleźć się w świcie finansów – lepszym wyborem jest lokata, która zapewni stały, bezpieczny zysk. Fundusz jest dla tych, którzy chcą podejmować decyzje zmniejszające lub powiększające zyski. Niestety, nie ma tu możliwości demonstracyjnych, testów i prób – gramy na własnym podwórku, czyli wykorzystując swoje oszczędności.