Czy można jeszcze zarobić na lokacie?

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca utrzymania stałej stopy referencyjnej, w wysokości 2,5%, nie jest dobrą wiadomością dla ludzi szukających zysku poprzez inwestowanie oszczędności na lokatach bankowych. Równie niekorzystne informacje podają analitycy finansowi, którzy prognozują możliwy wzrost inflacji w drugiej połowie bieżącego roku oraz w 2015 roku.

Średnie oprocentowanie lokat terminowych wynosi mniej niż 3,0% a po odliczeniu podatku Belki nasze zyski z inwestycji na lokacie stają się jeszcze mniejsze. Rodzić się może zatem pytanie czy warto korzystać z depozytów bankowych i zamrażać swoje wolne fundusze. Wśród Polaków lokaty nadal stanowią najpopularniejszą formę zarabiania dzięki oszczędnościom. To usługa bezpieczna i nie wymagająca od klienta znajomości działania rynku finansowego. Decydująca jest również dostępność, która cały czas wzrasta, szczególnie dzięki lokatom Internetowym oraz prostej formie zawarcia umowy. Obecnie podaje się, że aby zarobić na lokacie musi ona posiadać przynajmniej 2,8% oprocentowanie roczne.W innym wypadku zamrażając pieniądze nie zyskujemy, a wręcz przeciwnie możemy nawet stracić na wartości naszych funduszy pod wpływem wzrostu inflacji.

Jak zarabiać?

Przewiduje się, że Rada Polityki Pieniężnej może wprowadzić zmiany stopy referencyjnej już w okolicach września tego roku. Jej wzrost spowoduje, że banki podniosą oprocentowanie lokat, chociaż musimy liczyć się z tym, że nie nastąpi to od razu po decyzji rady, a być może nawet z kilkutygodniowym opóźnieniem.

Do czasu aż banki nie wprowadzą korzystnych średnich oprocentowań powinniśmy poszukiwać promocji jakimi instytucje starają się przyciągnąć nowych konsumentów. Wiele banków specjalnie dla osób, które pierwszy raz korzystają z ich usług wprowadza ciekawsze i bardziej opłacalne lokaty. Warto również zastanowić się nad lokatami dostępnymi przez Internet, bardzo często mają wyższe oprocentowanie i z łatwością możemy zarządzać kontem dzięki systemowi online. To wygodny sposób na oszczędzanie dla osób, które nie maja czasu min. na formalności związane z wizytami w oddziale banku.

Jeżeli nie chcemy wnosić ryzyka do naszych inwestycji i zdecydujemy się na depozyt najkorzystniej będzie przeczekać chwilowe problemy z wysokością oprocentowań wybierając krótkie lokaty terminowe, z szczególnym uwzględnieniem promocyjnych ofert i lokat Internetowych. Oczywiście musimy pamiętać, że zyski z lokat są uwarunkowane także tym ile środków zdeponujemy na lokacie i na jak długi okres. Lokaty długoterminowe mają stosunkowo większe oprocentowanie ale wiążą się z utratą swobodnego korzystania z oszczędności. Może się to okazać niekorzystne w sytuacji gdy rynek się zmieni i oferty staną się znacznie bardziej dochodowe.

Pomimo trwającej złej passy dla lokat nie powinniśmy zrażać się ofertami banków. Wpłacając pieniądze na lokatę, nawet jeżeli w niewielkim stopniu, pomnażamy je. Pozostawienie wolnych środków, bez prób inwestowania, naraża nas tylko na straty z powodu wzrostu cen, tzn. spadkowi wartości waluty. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie aby przynajmniej tym prostym sposobem, jakim jest zamrożenie pieniędzy na lokacie, zabezpieczali swoje fundusze i w ostatecznym rozrachunku zarabiali na nich.