Leasing na samochody – sprawdź koszty

Oferty leasingowe spotykamy na każdym kroku. Przy wyborze powinniśmy brać pod uwagę odpowiednie korzyści, które jest on w stanie nam zapewnić. Jakie to korzyści? Jeśli potrzebujemy dla naszej firmy odpowiedni samochód, na przykład osobowy, ciężarowy, czy dostawczy – leasing pozwoli na uzyskanie danego dobra materialnego. Plusem jest częściowe zwolnienie z opodatkowania. W takim momencie warto skorzystać z oferty banku. Do niej możemy zaliczyć najkorzystniejszy leasing samochodowy. Dziś taka oferta wykorzystywana jest przez wiele firm, które nie posiadają własnego wkładu finansowego, aby móc od razu pokryć koszty zakupienia samochodu (który notabene jest narzędziem pracy i zarobku). Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy intensywnie interesują się leasingiem. Co do korzyści podatkowych, to możemy zauważyć, że leasing aut jest w stanie ominąć wszelkie przepisy podatkowe. Tak więc wydatki, które są ponoszone przez korzystającego z leasingu, które stanowią spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, można zaliczyć do tabeli kosztów uzyskania przychodów. Jeśli natomiast zakupujemy taki samochód w oparciu o leasing finansowy, to do tak zwanego kosztu uzyskania przychodu możemy zaliczyć część odsetkową rat leasingu.

Rozwiązania podatkowe to zdecydowanie największy plus dotyczący leasingu. Przedsiębiorca, który do funkcjonowania swojej firmy potrzebuje auta nie powinien zastanawiać się dłużej nad rodzajem zapomogi. Czas najwyższy znaleźć dealera lub podmiot leasingowy, który gwarantuje możliwość podjęcia współpracy na zasadzie leasingu. Dziś samochody na leasing są ogólnodostępne w salonach dealerów lub nawet komisach z autami używanymi. Dzięki temu od razu będziemy mogli zaopatrzyć się w określony samochód osobowy lub dostawczy. Wisienką na torcie jest fakt, że leasing samochodowy zapewnia nam wiele korzyści wynikających z umowy. Pomijamy tu wspomniany fakt o podatku. Skupmy się na zabezpieczeniach oraz na elastyczności rat leasingowych, które można zmieniać. Jeżeli firma dobrze prosperuje – nie ma przeszkód, aby raty leasingowe spłacić znacznie wcześniej. To duża wygoda dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad ratami leasingowymi. Każdy leasingodawca jest w stanie zapewnić odpowiednie modyfikowanie danej umowy, jak i rat. Ponadto wielu leasingodawców przed podpisaniem umowy pokazuje, jak obliczyć leasing oraz dopasować optymalnie wysokość rat do swoich finansowych możliwości. Taka kalkulacja dostępna jest również online.

Elastyczność rat wykorzystywana jest różnie, wiele zależy od branży, w jakiej działa dany przedsiębiorca. Możemy na przykład decydować się na raty sezonowe, jak i malejące. Istnieje również możliwość skorzystania z rat, które się zwiększają. Tak więc w przypadku specyfiki oferty, leasing stara się dokładnie ustosunkować do naszych możliwości.

Motywacją do podpisania umowy leasingowej, która będzie dotyczyć auta są nie tylko korzystne warunki spłaty, elastyczność rat lub możliwość odliczenia podatku. Konkurencja jest również bodźcem, który sprawia, że firma musi przedsięwziąć określone kroki, aby móc powiększać swój zakres prac, oferować więcej za mniej i tworzyć ten trzon branży, który zapewnia stabilizację finansową. Oczywiście leasing pomaga osiągnąć ten cel. Nie tylko auta, ale także inne dobra materialne mogą stać się przedmiotem umowy leasingowej. Zazwyczaj leasing oferowany jest przez dealerów samochodowych (zwłaszcza tych, którzy sprzedają auta dostawcze i ciężarówki oraz vany), jak i firmy ubezpieczające. Jeżeli przedsiębiorca nadal zastanawia się nad logiką działań związanych z podpisaniem umowy – symulacja leasingu samochodowego pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Jest to ciekawa oferta, która pozwala zasymulować okres spłaty rat, wartość leasingu oraz to, jaki procent musimy zapłacić dla leasingodawcy. Obecnie takie symulacje i kalkulatory są podstawowym wyposażeniem specjalistów finansowych oraz leasingodawców. Ponadto specjalistyczne aplikacje możemy znaleźć również w sieci. Jednak należy tu uważać – każda firma, która udziela leasingu może dyktować inne warunki. Konieczne jest więc dokładne zapoznanie się z umową przed złożeniem podpisu. To pozwoli uniknąć ewentualnych pomyłek.