Co to jest kredyt konsolidacyjny?

W sytuacji gdy posiadamy wiele zobowiązań finansowych, np. kredyt hipoteczny, kartę kredytową, kredyt gotówkowy, i ciężko jest nam co miesiąc spłacać kilka rat, kredyt konsolidacyjny może okazać się niezwykle pomocny. Łączy on wszystkie nasze dotychczasowe raty i tworzy z nich jedną, która zostaje rozłożona na dłuższy okres kredytowania. Dzięki temu możemy spłacać mniejszą kwotę miesięcznie, która będzie bardziej dostosowana do naszego domowego budżetu.

Wśród kredytów konsolidacyjnych wyróżniamy dwa typy. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny oraz gotówkowy. Hipoteczny wyróżnia się tym, że udzielany jest na wysoką kwotę i zabezpieczamy go hipoteką. Dodatkowo jego spłata rozłożona jest w dłuższym okresie czasu i ma zmniejszone oprocentowanie. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy przyznaje się na mniejsze sumy pieniędzy, okres kredytowania wyznaczony jest na krótszy termin, a oprocentowanie zdecydowanie wyższe.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Oczywiście w zależności od tego czego od niego oczekujemy. Bank łącząc nasze pożyczki w jedno zobowiązanie musi zarówno sprostać naszym wymaganiom, a także zyskać na umowie z nami. Jeżeli łączymy kredyty w jeden musimy pamiętać, że pomimo mniejszych miesięcznych rat, w ogólnym rozrachunku, zapłacimy więcej. Wiąże się to jednak z komfortem jak daje nam spłata jednego zobowiązania oraz nie tak duże obciążania miesięczne w budżecie. Jeżeli nie przeszkadza nam to, że tak naprawdę będziemy musieli ponieść większe koszta, a w zamian za to otrzymamy wygodę – kredyt konsolidacyjny jest produktem, który świetnie się sprawdzi w naszym przypadku.

Natomiast jeżeli mamy duże problemy ze spłatą kredytów i innych zobowiązań finansowych, powinniśmy się zastanowić czy niewielkie zmniejszenie raty ale dłuższe jej spłacanie, na pewno będzie korzystne. W sytuacji gdy nie widzimy innego rozwiązania warto udać się do oddziału banku, powiedzieć o problemach jakie mamy z wywiązaniem się ze spłaty. Być może bank zaproponuje nam inną pomoc, która nie będzie wiązała się ze zwiększeniem naszego zadłużenia.