Jak drogi jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest jedną z usług finansowych, z których korzysta najwięcej klientów. Umożliwia on spełnienie marzeń o własnym kącie wielu osobom, które nie posiadają wystarczających środków, by zakupić dom czy mieszkanie, ale spełniają warunki kredytu hipotecznego. Dlatego w prasie, Internecie, radiu czy telewizji ciągle natykamy się na reklamy nowych kredytów. Podstawowe cechy tego rodzaju pożyczki potrafi określić większość osób. Kredyt hipoteczny słusznie kojarzy się z długim okresem spłacania rat – tutaj zarobkiem dla banku jest marża kredytu hipotecznego. Najczęściej trwa on nawet kilkadziesiąt lat, chociaż z reguły istnieje możliwość szybszego spłacenia zobowiązania. Wtedy występuje nadpłata kredytu hipotecznego. Uzyskanie takiej pomocy finansowej nie należy do najprostszych, ponieważ taki kredyt obejmuje kwotę najczęściej rzędu kilkuset tysięcy złotych. Logiczne jest, że bank musi zabezpieczyć się odpowiednimi procedurami przed nierzetelnymi kredytobiorcami. Dlatego osoby ubiegające się o tego rodzaju pomoc muszą przygotować komplet dokumentów, które pozwolą pracownikom banku na zapoznanie się z ich sytuacją życiową oraz finansową.

Kredyt hipoteczny nierzadko okazuje się być zobowiązaniem na całe życie. Ludzie, którzy decydują się na jego zaciągnięcie, najczęściej mają już na oku ofertę nowego lokum. Przed podjęciem ostatecznej decyzji wielu klientów wertuje oferty wszystkich banków, aby sprawdzić, czy rata kredytu hipotecznego nie będzie dla nich mordercza. To oznacza, że będzie możliwa do spłaty razem z innymi wydatkami życia codziennego. Hipoteczną formę zapomogi warto wykorzystywać tylko w przypadku zakupu nieruchomości. Dlaczego? Bowiem kredyt hipoteczny niesie za sobą ograniczone prawo rzeczowe do budynku, co uwzględniają także ubezpieczenia kredytu hipotecznego. W taki sposób w prawie funkcjonuje pojęcie hipoteki. W razie problemów z jego spłatą dłużnik może stracić daną nieruchomość, która stanie się własnością banku. Kredyt hipoteczny jest korzystny wtedy, gdy ma służyć do sfinalizowania zakupu domu, ziemi czy mieszkania. Wykorzystywanie go do innych inwestycji mija się z celem, co szybko jest potwierdzane przez banki udzielające tego typu kredytów. Jeżeli więc chcemy postarać się o kredy hipoteczny – warto mieć upatrzoną ofertę na zakup nieruchomości. Trzeba także poruszyć temat zdolności kredytowej.

Określenie własnej zdolności kredytowej jest konieczne wtedy, gdy chcemy ubiegać się o jakikolwiek kredyt. Zwłaszcza, gdy chodzi o dość dużą sumę, na którą opiewa kredyt hipoteczny. Najkrócej mówiąc, zdolność kredytowa pozwala stwierdzić, czy po zaciągnięciu kredytu będziemy w stanie terminowo spłacać raty. Do opłat zaliczana jest również prowizja kredytu hipotecznego oraz comiesięczne odsetki doliczane do rat.

Podstawową kwestią jest wysokość osiąganych przez nas zarobków. Bank przy obliczaniu zdolności kredytowej bierze pod uwagę także to, ile zarobionych pieniędzy wydajemy na swoje utrzymanie oraz inne wydatki. Bank zważa również na oprocentowanie nominalne kredytu hipotecznego, które jest podstawą. Jak twierdzą, jeśli kwota ta wynosi około 50% comiesięcznego dochodu, możemy mieć istotny problem z uzyskaniem kredytu. Wyjściem z takiej sytuacji jest sprawdzenie oferty oraz swojej zdolności kredytowej w kilku bankach, gdyż nierzadko okazuje się, że różni się ona zasadniczo w różnych instytucjach finansowych (kwestia konkurencyjności między bankami). Jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy skorzystać z usług doradcy finansowego. Taka osoba w profesjonalny sposób pomoże nam wybrać banki, dla których nasza zdolność kredytowa będzie wystarczająca, a my w ten sposób uzyskamy niezbędne nam wsparcie finansowe.