Jak rozłożyć raty kredytu gotówkowego?

Kiedy potrzebujemy dodatkowych środków finansowych, które chcemy rozdysponować w dowolnym celu, często sięgamy po oferty kredytów gotówkowych. Są one łatwo przystępne, a przede wszystkim nie wymagają tak wielu formalności jak duże kredyty na konkretne cele. Wybierając bank zazwyczaj kierujemy się tym jak szybko otrzymamy gotówkę i podpisując umowę mniej uwagi poświęcamy na to, w jaki sposób będziemy spłacać nasz kredyt.

Okres kredytowania

Warunki, na jakich otrzymujemy kredyt, zależą przede wszystkim od tego w jakiej instytucji decydujemy się zaciągnąć dług. Na rynku finansowym nie brakuje ofert, które dotyczą zarówno banków tradycyjnych jak i parabanków czy SKOK-ów. Ustalając szczegóły zawarte w umowie kredytowej musimy określić termin spłaty, najrozsądniej jest wybrać możliwie jak najwygodniejszy dla nas okres. Jeżeli wiemy, że będziemy mogli spłacić kredyt w krótkim czasie raty będą wyższe jednak zapłacimy mniejsze oprocentowanie. Natomiast mając stałe dochody i nie chcąc odczuć w codziennym życiu nagłej zmiany, w środkach finansowych jakimi dysponujemy, powinniśmy rozważyć dłuższy okres kredytowania. Obecnie mamy bardzo elastyczną możliwość doboru terminu spłaty, od kilku miesięcy nawet do kilku lat.

Problemy z ratami

Jeżeli pojawiają się trudności w trakcie trwania naszego okresu kredytowania warto interweniować jak najszybciej. Będąc wiarygodnym klientem banku łatwiej będziemy mogli porozumieć się w sprawie, która nas dotyczy. W pierwszej kolejności powinniśmy się udać do banku i skonsultować z doradcą finansowym. Tam przedstawić sytuację w jakiej się znajdujemy i co sprawia, że nie jesteśmy w stanie wywiązać się z warunków spłaty. Wraz z pracownikiem banku będziemy mogli ustalić w jaki sposób poradzimy sobie z problemem. Jeżeli nasze kłopoty są tymczasowe możemy skorzystać z kilkumiesięcznego zamrożenia naszej spłaty, oczywiście jeżeli bank dysponuje taką ofertą. Wiedząc, że obecna sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas możemy rozważyć wprowadzenie zmian w umowie kredytowej. Mogą one dotyczyć przedłużenia terminu spłaty, przy jednoczesnym zmniejszeniu miesięcznych rat, które spłacamy. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w sytuacji, gdy nasza sytuacja majątkowa nie uległa drastycznym zmianom. Przy wyborze takiej opcji trzeba jednak pamiętać, że wraz z wydłużeniem okresu kredytowego zapłacimy większe odsetki niż te jakie zakładaliśmy przy podpisywaniu umowy. Zmiany wprowadzane w dokumentach mogą być także płatne, będzie to jednak opłata jednorazowa, w zależności od banku może być prowizją stałą lub procentem od udzielonego kredytu.

W sytuacji gdy nie posiadamy środków na spłatę raty ale nasz kredyt był zabezpieczony na taką ewentualność np. utraty dochodów z powodu straty pracy, nasz problem nie stanowi tak dużego obciążenia dla banku.

Gdy na nasze przeszkody w spłacie spowodowane są zbyt dużą ilością długów zaciągniętych np. w wielu bankach czy instytucjach finansowych możemy zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. To kompleksowe rozwiązanie dla osoby, która nie radzi sobie z większą liczbą zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny pokryje wszystkie dotychczasowe kredyty lub pożyczki i z wielu rat, rozłożonych na różne okresy kredytowania, stworzymy jedną ratę, dostosowaną do naszych możliwości i rozłożoną na dłuższy okres spłaty, tak by miesięczna rata była mniejsza.

Na co się zdecydować?

Jeszcze przed wyborem oferty kredytowej musimy dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową i zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami, np. poprzez wybór kredytu ubezpieczonego lub z możliwością ubezpieczenia w przypadku parabanków. Rata jaką będziemy musieli spłacać co miesiąc powinna być starannie przez nas przemyślana, w ten sposób abyśmy wraz z podjęciem kredytu mogli komfortowo z niego korzystać bez konieczności rozwiązywania niepotrzebnych problemów w trakcie jego spłaty.

Jeśli nie potrafimy samodzielnie wybrać dla siebie odpowiedniej raty zawsze mamy możliwość skorzystania z pomocy doradcy bankowego, którego zadaniem będzie znalezienie odpowiedniej oferty, spełniającej nasze wymagania.