Kredyt gotówkowy z czasem jest coraz tańszy

W dzisiejszych czasach chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę czym jest kredyt gotówkowy i definicji tego pojęcia nie trzeba zbytnio nikomu przedstawiać. Jednak dla niewiedzących, kredyt gotówkowy jest to nic innego, jak pożyczka pieniędzy z banku, która najczęściej jest brana w przypadku braku pieniędzy na ściśle określony cel. Wiele osób zastanawia się, po co ludzie biorą kredyt gotówkowy i na jakie cele przeznaczają te pieniądze. Cóż, celów przeznaczenia jest naprawdę bardzo wiele. Nie sposób wymienić wszystkich, gdyż jest ich tak wiele, że jest to zwyczajnie w świecie niemożliwe. Warto skupić się wartościach nieodłącznych dla każdego kredytu, czyli na opłatach i oprocentowaniu. Dawniej kredyty gotówkowe były znacznie droższe i bardziej niedostępne. Dziś każdy może ubiegać się o konsumencką pomoc. Nie tylko w bankach, ale także w parabankach. Większa ilość banków, rosnąca konkurencja, większa pobłażliwość względem osób z nieciekawą historią kredytową, ogólnoświatowy kryzys, który także dotyka instytucji bankowych – powodów na to, że kredyty gotówkowe tanieją jest wiele. Przytoczyliśmy te najważniejsze, które spędzają sen z powiek dla prezesów banków i dają szansę na zdobycie pieniędzy dla statystycznego Kowalskiego. Potencjalny kredytobiorca powinien odpowiedzieć na klarowne pytanie – gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Przejrzenie wszystkich ofert bankowych będzie najlepszym rozwiązaniem, aby wyodrębnić najtańszą ofertę.

Trzeba pamiętać, że każdy bank czy inna firma finansowa, zajmująca się udzielaniem kredytów, jest niezmiennie zainteresowana tym, aby udzielony kredyt został spłacony przez kredytobiorcę w całości, bez problemów lub ponagleń. Terminowy klient, biorący właśnie z banku kredyt, jest idealnym kredytobiorcą dla każdej instytucji finansowej. Jak jednak sprawdzić, czy dany klient ma zadłużenia w innych bankach, jak spłacał zaciągnięte kredyty w innych instytucjach, ile posiada obecnie kart kredytowych i na jaką kwotę, czy nie zalega z spłacaniem rat za tani kredyt gotówkowy, który został zaciągnięty w jednym ze SKOk-ów? Na te pytania w dobie tak zwanego trudnego pieniądza, czyli zwiększonego ryzyka banków w związku z udzielanymi kredytami, znają odpowiedź banki, które muszą liczyć się z pewnym ryzykiem przydzielanego kredytu. To również wpływa na obniżenie zysków z kredytów gotówkowych, co w efekcie daje tanie kredyty dla konsumentów. W końcu lepiej mieć 50% z czegoś, niż 100% z niczego.

Do celów weryfikacji klienta oraz oceny jego wiarygodności kredytowej banki i SKOK-i współpracują z Biurem Informacji Kredytowej, gdzie gromadzone są wszelkie dane o klientach banków i instytucji finansowych. Tego rodzaju dane, jak również o innych zobowiązaniach finansowych osób zamieszkałych w naszym kraju, są dla banków obecnie nieocenione. Ostatnio coraz bardziej modny staje się scoring – jest to nic innego, jak ocena ryzyka udzielenia kredytu dla danej osoby, opracowana na podstawie porównania profilu danego klienta z profilami innych, podobnych klientów, którzy już mają zobowiązania finansowe wobec różnych instytucji udzielających kredytów. Gdy bank wie więcej o potencjalnym kredytobiorcy – może szybciej i skuteczniej określić, czy przyznać kredyt. Oczywiście to nie największe zmartwienie banków. Jeżeli brakuje klientów, dana oferta nie jest atrakcyjna – wniosków o kredyty jest znacznie mniej, co skutkuje problemami finansowymi banków. Nic więc dziwnego, że banki wolą obniżać próg przyznania kredytu oraz zmniejszać odsetki. Zwłaszcza, że po piętach banków depczą parabanki, które negatywnymi informacjami w BIK wcale się nie przejmują.