Kredyt gotówkowy lub pożyczka na PIT 11 w 2014 roku

Wśród produktów jakie oferują nam banki oraz pozostałe instytucje finansowe, coraz częściej pojawiają się kredyty na tak zwany PIT. To wygodny sposób dzięki któremu możemy uniknąć wielu zbędnych formalności. Chcąc uniknąć uciążliwych procedur związanych z zaciągnięciem pożyczki, warto rozważyć skorzystanie z tej propozycji. Jeżeli interesuje nas uzyskanie pieniędzy w jak najkrótszym czasie, to kredyty gotówkowe spełniają nasze wymagania. Często środki zostają przelane na konto w ciągu jednego dnia – jeżeli korzystamy z usług banków. Parabanki charakteryzują się szybszą realizacją umowy i są w stanie wypłacić nam pieniądze nawet po 15 minutach.

Bank czy parabank?

W sytuacji, gdy do wyboru mamy tak wiele produktów, ciężko podjąć decyzję, gdzie podpisać umowę kredytową. Istotne jest poznanie różnić między bankami a innymi instytucjami finansowymi, które świadczą podobne usługi, min.:

  • Okres w jakim otrzymamy pożyczoną kwotę, w parabankach to najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, zaś w bankach proces ten może trwać około 1 dzień.
  • Kwota o jaką możemy się starać. Parabanki oferują niższe kredyty niż tradycyjne banki.
  • Bank nawet w wypadku kredytu gotówkowego ma obowiązek sprawdzić naszą zdolność kredytową. Najczęściej na podstawie zaświadczenia o dochodach lub poprzez dostarczenie PITu. Parabanki nie wymagają sprawdzenia naszej wypłacalności.
  • Oprocentowanie kredytu. Banki dzięki temu, że weryfikują naszą zdolność kredytową nie ryzykują tym, że możemy okazać się niezdolni do uregulowania należności, tym samym ich oprocentowanie jest znacznie niższe od tych jakie będziemy musieli zapłacić przy kredycie z parabanku.
  • Termin spłaty. W bankach posiadamy sposobność do indywidualnego rozłożenia rat, od krótkoterminowych do długoterminowych, w zależności od tego jak wysokie mają być nasze comiesięczne zobowiązania. Instytucje finansowe zakładają krótki okres kredytowania, najczęściej kilkumiesięczny.
  • Banki objęte są nadzorem przez instytucję państwową tzw. Komisję Nadzoru Finansowego.

Wypłacalność na podstawie PITu

Początek roku, to okres w którym każdy podatnik składa oświadczenia podatkowe w Urzędzie Skarbowym. PIT to roczna deklaracja podatkowa od dochodów osobistych. Dokumenty te stanowią dla banku potwierdzenie na to, jak wysokie otrzymujemy wynagrodzenie oraz czy posiadamy zdolność kredytową. Zatem czas, w którym wypełniamy te dokumenty, możemy wykorzystać gdy zamierzamy starać się o przyznanie nam pożyczki. Posługując się w tym celu PITem, będziemy dla banku wiarygodnym kredytobiorcą, dodatkowo unikniemy innych form sprawdzenia naszej wypłacalności. Najczęściej wykorzystywanym PITem, jest PIT 11, który zawiera informacje o naszych dochodach i zaliczkach odprowadzonych w celu uregulowania podatku dochodowego. PIT 11 powinniśmy otrzymać od naszego pracodawcy najpóźniej pod koniec lutego każdego roku. Jedynymi PITami, których nie uwzględniają banki są PITy 40 oraz 40a, pozostałe przyjmowane są bez najmniejszych problemów.

O czym pamiętać?

Przystępując do umowy pożyczkowej na PIT, przede wszystkim o jej starannym i dokładnym przeczytaniu jej podpisaniem. Zawieramy umowę musimy być pewni na jakich warunkach do niej przystępujemy. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy wyjaśnić je z konsultantem zanim złożymy podpis na dokumentach. Pamiętajmy o tym, że w razie problemów z wypłacalnością najkorzystniejszym działaniem będzie powiadomienie o tym w oddziale banku. Doradca może nam wtedy zaproponować zmiany w umowie, dzięki którym będziemy w stanie wywiązać się z zobowiązań.