Kredyt gotówkowy na 10 lat?

Dla większości osób możliwość zawarcia umowy kredytowej stanowi jedyne rozwiązanie zdobycia większych środków finansowych. Dzięki temu mamy sposobność zakupu mieszkania, samochodu, a nawet rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. W takich chwilach bank to jedyne wiarygodne źródło do jakiego możemy zwrócić się z wnioskiem o udzielenie kredytu. Oferty bankowe są dostosowywane do konkretnego konsumenta, często na jak najdogodniejszych dla niego warunkach. Zawierając umowę z bankiem i decydując się na wyższy kredyt, kierujemy się także okresem kredytowania. Większa kwota kredytowa najczęściej obejmowana jest długoterminowym (powyżej 3 lat) terminem spłaty.

Jak uzyskać kredyt?

Kiedy zastanawiamy się nad podpisaniem umowy kredytowej powinniśmy dokładnie prześledzić oferty dostępne na rynku. Możemy porównać warunki na jakich otrzymamy pieniądze i jak później będą wyglądać spłaty kredytu. Wniosek, jaki musimy złożyć w banku składa się przede wszystkim z uwzględnienia jak wysoki kredyt nas interesuje, cel na jaki przeznaczymy środki, okres kredytowania, informacje na temat naszych innych zobowiązań kredytowych oraz przedstawienie naszego zabezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę?

Z naszej strony konieczne jest dokładne zapoznanie się z umową, jeżeli jakieś jej punkty nie są dla nas wystarczająco jasne, powinniśmy zgłosić się do kredytodawcy, w celu wyjaśnienia tych kwestii. Czytając dokument, musimy zweryfikować czy wszystkie zawarte w nim informacje są prawidłowe min. data z jaką podpisujemy umowę, nasze dane personalne (imię, nazwisko oraz numer PESEL). Warto zaznajomić się jakie warunki stawia przed nami bank w trakcie trwania okresu spłacania kredytu. Kredytując na okres długoterminowy, np. 10 letni musimy liczyć się z możliwością zmiany nazwiska, miejsca zamieszkania lub zmian materialnych (zmiana pracy itp.) powinniśmy zatem wiedzieć czy bank wymaga od nas rzetelnego uzupełniania naszych danych. Jeżeli przewidujemy, że będziemy w stanie spłacić kredyt, w czasie krótszym niż okres kredytowania, musimy dowiedzieć się czy bank nie przewiduje z tego tytułu dodatkowych opłat prowizyjnych.

Własny wkład

Wiele banków, rozpatrując wnioski min. hipoteczne oczekuje od kredytobiorcy własnego wkładu finansowego. Możemy jednak ubiegać się o przyznanie kredytu nawet jeżeli nie dysponujemy własnym wkładem. Bank, dzięki weryfikacji informacjom zawartym w Biurze Informacji Kredytowej oraz zabezpieczeniu przez nas kredytu (osobowo lub rzeczowo) zmniejsza ryzyko strat udzielając kredytu z długim okresem kredytowania.

Waluta i stopy procentowe

Rozważając kredyt 10 letni musimy pamiętać o tym, że istotne może okazać się w jakiej walucie otrzymujemy kredyt. Rynek walut nieustannie się zmienia, w konsekwencji naszej decyzji o walucie istnieje ryzyko strat i konieczności spłaty większej sumy niż zakładaliśmy przy podpisywaniu umowy. To samo dotyczy stopy procentowej, jeżeli zostanie ona zwiększona, nasza comiesięczna spłata również wzrośnie.