Kredyt dla firmy we frankach szwajcarskich

Kredyty w złotówkach wyszły z mody. Nie chodzi tylko o sztampowość takiego rozwiązania, ale o koszty. Zwłaszcza koszty dla przedsiębiorców, którzy doskonale wiedzą, że ten, kto podejmuje ryzyko – może wiele zyskać. Ryzyko kredytowe? Oczywiście, jest możliwe, ale tylko przy kredytach walutowych, takich jak kredyt firmowy we frankach szwajcarskich. Dlaczego akurat w tej walucie? Postaramy się to wyjaśnić.

Kredyt walutowy dla firmy

Wiele polskich firm działa na ogólnoświatowej arenie, szukając swojej szansy poza granicami kraju. Nie dziwmy się temu – w Polsce często przedsiębiorca ma do pokonania stromą górę, której po prostu nie da się pokonać bez pieniędzy. Jeżeli za granicą warunki są lepsze – dlaczego nie spróbować? To oczywiście nie jest główny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się na kredyty walutowe dla swoich firm. Głównym powodem jest kurs walut. Wyobraźmy sobie, że decydujemy się na kredyt we frankach szwajcarskich. Warto tu nadmienić, że kredyt również spłacamy we frankach szwajcarskich. Oczywiście banki ułatwiają ten proceder, pozwalając na wpłatę równowartości kursu walut w polskiej walucie. Pojawia się tu przelicznik, czyli kurs walut obowiązujący w chwili spłacania raty. Jeżeli kurs jest niski – w efekcie przedsiębiorca oddaje znacznie mniej, co pozwala mu oszczędzić. Niestety, ta kredytowa róża ma dwa kolce, które mogą działać w odwrotną stronę. Chodzi o nagły skok wartości kursu walut.

Kurs walut – kiedy zdecydować się na kredyt?

Jeżeli stale obserwujemy zachowania kursów walut i doskonale wiemy, że żadna sytuacja nie powinna przynieść diametralnej zmiany (chociaż tego w 100% nie możemy wykluczyć, gdyż na kursy walut ma wpływ dosłownie wszystko) – wtedy możemy zdecydować się na kredyt w obcej walucie. Odradzamy to rozwiązanie dla statystycznych kredytobiorców prywatnych, którzy tylko usłyszeli o możliwości skorzystania z kredytu walutowego i zapragnęli tego spróbować. Takie rozwiązanie na pewno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w postaci mniejszych kwot spłaty. Sytuacja będzie odwrotna – wysoki kurs spowoduje, że oddamy dla banku znacznie więcej, niż byśmy oddali decydując się na kredyt konsumencki w złotówkach. Przedsiębiorcy to z reguły rozważni ludzie, którzy mają wszystko pod kontrolą, znają obecną sytuację walutową i potrafią przewidzieć kilka ruchów, aby móc zaplanować swoje inwestycje. Właśnie dla takich ludzi polecane są kredyty walutowe. Zasada jest prosta – jeżeli kurs walutowy ciągle maleje i nie dostrzega się tendencji zwyżkowej – wówczas warto zdecydować się na walutową zapomogę. Pamiętajmy jednak, że kursy walut potrafią być kapryśne. Zależą od zbyt wielu czynników, aby mówić o pewności.