Sprawdź opłaty dla kont walutowych

Założenie rachunku bankowego wiąże się z podpisaniem umowy między klientem, czyli domyślnie właścicielem otwieranego rachunku a bankiem, czyli zleceniobiorcą, który będzie administrował dane konto i oferował mechanizmy finansowe do wykorzystania. Podpisanie umowy wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, o których klienci często nie wiedzą.

Zasada dotycząca podpisywania jakiejkolwiek umowy brzmi jasno – uważnie przeczytaj, a jeżeli nie rozumiesz – nie podpisuj. Problem polega na tym, że wielu założycieli kont bankowych nie trzymało w ręce umowy z bankiem dłużej, niż kilka sekund (czas potrzebny na podpisanie umowy). Oznacza to, że nie są oni do końca świadomi warunków i zasad narzucanych przez bank. Instytucje finansowe skrzętnie to wykorzystują, zamieszczając w umowie paragraf pozwalający na zmianę regulaminu lub co gorsza – podwyższanie opłat. Idąc tym tokiem rozumowania – dochodzimy do kont walutowych, które w przypadku wielu banków są swoistym narzędziem do naliczania dość dużych opłat.

Nawet, jeżeli bank oferuje darmowe konto walutowe – możemy być pewni, że w umowie zawarta jest możliwość zmiany taryfy. Rzetelne banki informują o tym klientów lub wprowadzają promocje. Pierwsze kilka miesięcy obsługi konta za darmo? To brzmi rozsądnie. Co jednak stanie się z opłatami po zakończeniu promocji? Zostaną wywindowane w górę. Przy zwykły kontach nie jest to tak odczuwalne, ale przy kontach walutowych może rażąco dotknąć rachunkobiorcę. Nierzadko zdarza się, że prowadzenie rachunku walutowego to koszt utrzymania rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Nie mówiąc już o ograniczeniach dotyczących przelewów.

Dlatego przestrzegamy – przed podpisaniem umowy otwierającej rachunek walutowy należy dokładnie zapoznać się z ofertą banku i przeanalizować taryfę, którą powinniśmy otrzymać jeszcze przed zdecydowaniem się na współpracę z bankiem. Zawarte tam będą wszystkie opłaty dotyczące otwieranego rachunku. Będą to między innymi koszty dostępu do konta, koszty prowadzenia, koszty otworzenia rachunku oraz wysokości opłat pobieranych z racji delegowania przelewów. Na tej podstawie możemy łatwo wybrać bank, który oferuje najkorzystniejszą (bo najtańszą) ofertę walutową dla swoich klientów.