Gdzie warto mieć konto walutowe?

Najlepsze konto walutowe – w jakim banku je założyć?

Konto walutowe nie jest produktem służącym wyłącznie wąskiej grupie osób, które ze względów zawodowych mogą lub muszą podróżować często za granicę. Przydatność takiego konta jest o wiele szersza i w dzisiejszym świecie zastanowić powinien się nad nim każdy. W jakim banku założyć konto walutowe?

Co to jest konto walutowe? Jak działa?

Konto walutowe to zwyczajny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który od standardowych rachunków tego typu różni się możliwością oszczędzania oraz płacenia w obcych walutach. Może być ich oczywiście sporo, jednak do podstawowych należy przede wszystkim euro, dolar amerykański, frank szwajcarski oraz funt brytyjski.

Działanie konta walutowego również nie różni się zbytnio od standardowego. W ramach korzystania z niego otrzymamy zwyczajną kartę płatniczą, nadamy przelewy krajowe lub zagraniczne czy nawet założymy lokatę w obcej walucie. Wbrew pozorom nie są to opcje, które służyć mogą wyłącznie osobom często przebywającym za granicą.

Komu przyda się takie konto? Nie tylko etatowym podróżnikom!

Chociaż posiadanie konta walutowego i możliwość obracania pieniędzmi emitowanymi przez inne państwa kojarzyć może się wyłącznie z wakacjami lub zagranicznymi biznesami, skorzystają z nich nie tylko etatowi podróżnicy. Komu przyda się takie coś?

  • Kupującym przez internet – ceny przedmiotów w zagranicznych portalach typu Amazon są nierzadko naprawdę atrakcyjne, a i oferta sklepów sprzedających towary za inną walutę bywa o wiele bogatsza. Dzięki posiadaniu odpowiedniego konta możemy dokonać interesującego nas zakupu dosłownie w trzy minuty.
  • Spłacającym kredyty frankowe – kredyt hipoteczny w obcej walucie, najczęściej franku szwajcarskim, był niegdyś naprawdę popularną opcją. Choć teraz banki stronią od tej formy finansowania domów i mieszkań, posiadanie i gromadzenie waluty, w której spłacamy kredyt, może uchronić nas przed gwałtownymi skokami kursów.
  • Studentom i pracownikom nastawionym na rozwój – możliwość odbycia za granicą stażu studenckiego czy pracowniczego trafia się często niespodziewanie, a decyzję podjąć musimy szybko. Posiadanie konta walutowego uchroni nas wówczas przed załatwianiem istotnych formalności bankowych w pośpiechu.
  • Osobom marzącym od dawna o podróży zagranicznej – nawet jeśli jest to marzenie tkwiące głęboko w sercu i nie mamy planów na jego szybkie zrealizowanie, odpowiednie konto znacząco może nas do niego przybliżyć. Perspektywa bezproblemowego płacenia na wakacjach ułatwi podjęcie decyzji o skorzystaniu z taniej oferty last minute czy zabookowaniu atrakcyjnych biletów w tanich liniach lotniczych.

W jakim banku założyć najlepsze konto walutowe?

W przypadku zakładania konta walutowego w banku warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które umknąć mogą nam przy czytaniu lub słuchaniu entuzjastycznej oferty banku. Co z tego, że skusimy się na darmowe konto walutowe, skoro mnóstwo pieniędzy wydamy na dodatkowe opłaty?

Do podstawowych parametrów, po których sprawdzić możemy gdzie najlepiej założyć konto walutowe, należą: opłata za prowadzenie rachunku, miesięczny koszt karty, kwota pobierana za wypłacenie pieniędzy z zagranicznego bankomatu oraz mus posiadania w danym banku również konta osobistego. Koniecznie sprawdź te opłaty za konto walutowe przed podjęciem decyzji i podpisaniu umowy!

 

Pomyśl o Revolucie i innych fintechach

Przy wybieraniu najlepszej oferty konta walutowego warto zwrócić również uwagę na niestandardowe opcje. Jedną z nich może być karta Revoult, która opiera się na aplikacji mobilnej dla urządzeń z Androidem oraz iOS. Służy ona do wymieniania walut przez internet po kursach znacznie lepszych niż oferują stacjonarne kantory czy tradycyjne banki. To naprawdę ciekawa opcja dla osób, które nie wypuszczają z rąk swojego smartfona.

Podobne rozwiązania ułatwiające dzięki technologii poruszanie się po świecie finansów są bardzo popularne na całym świecie. Oprócz Revoluta, który zdominował jak na razie nadwiślański rynek tego typu usług, od listopada 2018 roku korzystać możemy również z konta walutowego niemieckiego challenger banku N26. Posłuży on również do otworzenia rachunku firmowego.