Darmowe konto walutowe to nie wszystko

Obecna oferta bankowa dotycząca rachunków jest na tyle duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Weźmy dla przykładu – osoba, która często manewruje pieniędzmi w różnej walucie. Dla takich osób przygotowano specjalną ofertę na konto walutowe, czyli takie, które bez większych opłat i problemów pozwala na przelewy w zagranicznej i lokalnej walucie. Konta walutowe są niezbędne dla tych, którzy przebywają za granicą lub przyjmują zagraniczne wpłaty. Ciekawostką jest fakt, że zwykłe konta osobiste również mają możliwość otrzymania przelewu zza granicy. Problem polega na tym, że wysłanie pieniędzy lub ich odebranie to spore koszty. Ponadto bank automatycznie zmienia walutę wykorzystując aktualny kurs. Klient nie ma więc pełnej swobody i kontroli nad takim kontem. W przypadku walutowej wersji – jest zupełnie inaczej. Wiele banków oferuje darmowe otworzenie konta walutowego. Przy doborze trzeba kierować się opłatami, możliwościami oraz tym, jaką politykę walutową przyjął bank. Tylko tak wybierzemy najkorzystniejsze konto walutowe.

Banki jako instytucje finansowe posiadają w swojej ofercie bardzo rozległą ofertę. Wiemy, że jednym z bardziej popularnych produktów bankowych jest konto bankowe w wersji walutowej. Dla kogo taki rachunek jest oferowany? Dla wszystkich, którzy przyjmują lub wysyłają przelewy, które niekoniecznie dotyczą polskiej waluty. Sama nazwa konta walutowego może naprowadzić klienta na poprawny tok rozumowania. Konto walutowe, które otworzymy w dowolnej filii banku pozwala na finansowe operacje międzynarodowego. Jak wcześniej wspominaliśmy – zwykły rachunek bankowy automatycznie zamienia finanse na polską złotówkę, tak konto walutowe przyjmuje przelewy w takiej postaci, w jakiej docierają do odbiorcy. Oznacza to, że klient ma pełną swobodę dotyczącą obcej waluty. Nie ma tu samowolnej zmiany walutowy po kursie z dnia, w którym przelew został odnotowany (tak sprawa wygląda przy zwykłych kontach bankowych). Walutowa odmiana jest więc stworzona dla międzynarodowych przedsiębiorców oraz ludzi, którzy mają styczność z dopływem gotówki zza granicy.

Każdy człowiek lubi mieć władzę nad swoimi pieniędzmi. Nie ważne, czy to tyczy się wydawania, czy zarabiania lub dysponowania daną kwotą. Chcemy mieć ją w takiej formie, w jakiej przybyła na konto. Dajmy dla przykładu – rodzina Kowalskich z Janem jako głową rodziny, musiała skorzystać z daru emigracji i wysłać jednego lub dwóch członków rodziny do pracy za granicę (bardzo realny scenariusz w obecnych czasach). Jeżeli pracujące za granicą osoby nie chcą korzystać z przekazów pieniężnych – przelew wydaje się jedynym sposobem na to, aby wspomóc rodzinę w Polsce. Niestety, przelewy na zwykły rachunek bankowy często trwają zbyt długo. Ponadto rodzinne finanse w obcej walucie automatycznie zmieniają postać na lokalne złotówki. Wielu zagranicznych pracowników chce wymienić swoje pieniądze dopiero po powrocie lub oczekując na lepszy kurs. Tego zwykły rachunek bankowy nie zaoferuje. Reasumując – każdy, kto ma styczność z zagraniczną walutą i chce, aby gromadzone środki znajdowały się w banku – konieczne jest założenie konta walutowego.