Sposoby oszczędzania – który wybrać?

Większość Polaków wie jak ważne jest oszczędzanie, jednak nie wszyscy mimo tej wiedzy starają się z niej skorzystać. Statystycznie tylko 63,0% posiada oszczędności z czego 20,0% nie posiada poduszki finansowej większej niż jedna lub dwie wypłaty. To oczywiście sytuacja, którą powinniśmy zmieniać i starać się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych problemów. Teoretycznie najkorzystniejsze jest posiadanie przynajmniej trzymiesięcznego wynagrodzenia w oszczędnościach, da nam to dużą swobodę finansową i zapewni zabezpieczenie na wypadek np. utraty pracy.

Jak oszczędzać? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi i zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Możemy wybrać bezpieczne sposoby oszczędzania takie jak lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe, lub ryzykować oszczędnościami na giełdzie, a także inwestując w inny sposób np. w złoto, nieruchomości.

Inwestycje, które wiążą się z dużym ryzykiem wymagają zazwyczaj większego wkładu pieniędzy i mogą przynieść odczuwalne zyski. Jest to jednak w wielu przypadkach mało opłacalna inwestycja gdyż zyski nie są gwarantowane, a istnieje prawdopodobieństwo utraty oszczędności. Jeżeli zatem chcemy oszczędzać ale nie chcemy narażać się na straty lecz na pewne zyski, najodpowiedniejsze okażą się dla nas lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe. Dzięki możliwością jakie oferuje nasz serwis można dodatkowo uzyskać korzystniejsze warunki zarówno dla lokat oraz kont oszczędnościowych.

Lokata a konto oszczędnościowe – różnice

Lokaty terminowe polegają na zdeponowaniu naszych wolnych środków finansowych w banku i wiążą się z pewnym oprocentowaniem i wypłaceniem zysków wraz z kapitałem po zakończeniu umowy. To oszczędzanie pozbawione ryzyka i często z góry wiemy po jakim czasie otrzymamy konkretną kwotę jaką wypracowały nasze oszczędności. Lokaty dzielą się na krótkoterminowe np. jednodniowe, miesięczne, średnioterminowe min. półroczne, długoterminowe tzn. roczne oraz dłuższe. Aby założyć lokatę wystarczy udać się do oddziału banku i po okazaniu dowodu tożsamości możemy podpisać umowę i zamrozić nasze środki finansowe. Możemy także skorzystać z oferty dostępnej w internecie i bez wychodzenia z domu, załatwić wszelkie formalności. Jeżeli zdecydujemy się właśnie na lokatę bankową zwróćmy szczególną uwagę na roczne oprocentowanie naszego kapitału. Im ono wyższe tym więcej zdołamy na lokacie zarobić. Obecnie oprocentowanie waha się od 5,0% do 2,25%. Warto szukać promocyjnych lokat, skierowanych do nowych klientów banków, które mają bardzo często korzystniejsze warunki, szczególnie lokat krótkoterminowych. Konta oszczędnościowe rządzą się regułami bardzo podobnymi do tych znanych z lokat. Wpłacamy na nie oszczędności, które także są oprocentowane i w ten sposób zarabiamy na nich. Podstawową różnicą jest mniejsze oprocentowanie ale jednocześnie pełen dostęp do funduszów. W każdej chwili możemy bowiem bez utraty odsetek wpłacać i wypłacać pieniądze pozostawione na koncie oszczędnościowym. To szczególnie korzystne dla osób, które obawiają się zamrozić gotówkę na dłuższy okres czasu na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Konto oszczędnościowe bardzo łatwo utworzyć, często banki oferują bezpłatne otworzenia rachunku już przy założeniu konta osobistego.

Czy warto oszczędzać?

Nawet jeżeli nie dysponujemy pokaźnymi oszczędnościami warto zastanowić się nad ich powiększeniem. Pieniądze, które pozostawiamy bez inwestycji, pod wpływem inflacji tracą na swojej wartości, zatem korzystniej jest ulokować je na koncie oszczędnościowym lub lokacie, w taki sposób nic nie tracimy, a w bezpieczny sposób możemy zyskać.