Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym

Jednym z kryteriów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze rachunku oszczędnościowego jest oczywiście oprocentowanie. To ono dyktuje przelicznik naliczania odsetek. Kwota ta wzrasta razem z oprocentowaniem. Dajmy dla przykładu – 4% z 500 zł to więcej, niż 2,6% z tej samej kwoty. Sprawa jest więc prosta – wybierajmy rachunki oszczędnościowe, które nie narzucają restrykcyjnie niskich wartości oprocentowania.

Kolejnym ciekawym zagadnieniem, które możemy poruszyć przy potyczkach z kontami oszczędnościowymi jest porównanie do lokat. Tam również kluczową sprawą jest oprocentowanie. Dlaczego decydując się na lokatę bank narzuca nieco większy procent, dając tym samym więcej zarobić? Sprawa jest prosta – lokata to często synonim zamrażania pieniędzy. Bank ma pewność, że przez pewien okres czasu może manewrować danymi finansami klienta. Procent osób, które zrywają lokaty przed czasem, tracąc część lub nawet całą kwotę odsetek jest niewielki. Dlatego banki mogą pozwolić sobie na narzucenie trochę większego procentu. Rachunki oszczędnościowe natomiast są synonimem wygody. Możemy dowolnie operować finansami, które są podstawą do naliczania oprocentowania oszczędnościowego. Wygoda kosztuje, w tym przypadku niższe oprocentowanie.

Mamy jedną radę – nie pozwólmy omamić się bankom, które reklamują się wysokim oprocentowaniem. Przed podpisaniem umowy o otworzenie rachunku oszczędnościowego należy zapoznać się z faktycznym oprocentowaniem. Co to znaczy? Od każdego narzędzia finansowego odprowadzany jest podatek. Rachunki oszczędnościowe nie są wyjątkiem. Jeżeli decydujemy się na rachunek okraszony 4% odsetkami – możemy liczyć na zaledwie 3,2% zarobku. Co dzieje się z 0,8% odsetek? Wędrują do skarbu państwa. Bank zmuszony jest płacić podatki. Haczyk polega na tym, że często w reklamach widnieje oprocentowanie, które obejmuje również podatek. Aby uniknąć zdziwienia – należy dokładnie zapoznać się z ofertą.

Należy również pamiętać o oprocentowaniu progresywnym. Często jedną z gwiazdek dołączonych do oferty małym drukiem jest informacja, że oprocentowanie rachunku oszczędnościowego może ulegać zmianie w skali roku. Rzadko zdarzają się zmiany na plus dla klienta. Częściej są to po prostu obniżki oprocentowania, które skutecznie wpływają na ilość zarobionych pieniędzy.

Zostawiając temat oprocentowania, ale nadal zostając przy rachunkach oszczędnościowych – banki często narzucają na klientów pewne ograniczenia. Zwłaszcza przy rachunkach oszczędnościowych. Jeżeli chodzi o wypłaty lub wpłaty – warto zapoznać się z limitami. Niektóre filie finansowe pozwalają tylko raz w miesiącu na wpłatę lub wypłatę oszczędności. To może skutecznie pokrzyżować plany dla tych, którzy chcą oszczędzać.