Wspólne konto bankowe – warto?

Wspólne konto bankowe kojarzy się najczęściej z małżeństwami, jednak nie tylko małżonkowie mogą z takiego konta skorzystać. Wspólne konto to także opcja dla związku partnerskiego, rodziny czy nawet przyjaciół. Nie ma żadnych ograniczeń z kim możemy założyć takie konto. Większość banków wymaga jednak aby obie osoby (lub 3 – gdyż tyle osób może mieć dostęp do takiego konta) były pełnoletnie. Choć i od tego warunku są odstępstwa w przypadku konta rodzica oraz dziecka – które ukończyło 13 rok życia. Wspólne konto wiąże się z tym, że osoby, które je otwarły mają równe prawa do wpłacania, wypłacania środków, przelewów oraz innych czynności związanych z kontem.

W jaki sposób założyć wspólne konto bankowe?

Wystarczy, że wraz z osobą, która ma posiadać takie same prawa do konta jak my udamy się do oddziału banku. Musimy przygotować się na weryfikację naszych danych personalnych, zatem powinniśmy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Po wypełnieniu odpowiednich formalności otrzymamy karty do konta oraz w przypadku kont obsługiwanych Internetowo, loginy i hasła do systemu bankowego.

Jeżeli posiadamy osobisty rachunek w banku, a chcemy aby ktoś mógł go z nami dzielić, możliwe jest przekształcenie go na wspólny rachunek po wizycie w oddziale.

Wśród zalet

  • Największą zaletą takiego konta jest zmniejszenie kosztów jego prowadzenia. W przypadku dwóch osobnych kont, każde narażone jest na opłaty. Konto wspólne nie jest obciążone większymi kosztami niż tradycyjne osobiste, dzięki temu zapłacimy mniej o połowę w porównaniu do dwóch rachunków.
  • Wygoda w dysponowaniu domowym budżetem. Szczególnie w przypadku małżeństwa i regulowaniu wspólnych dochodów i rachunków.
  • Możliwość wspólnego oszczędzania z pomocą połączonego z rachunkiem konta oszczędnościowego.
  • Zwiększona zdolność kredytowa.
  • W przypadku zaciągnięcia kredytu wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli konta. Co zredukuje ryzyko by partner zobowiązał się do zadłużenia bez naszej wiedzy.

Wady

  • Każdy z współwłaścicieli może takie konto zamknąć.
  • Jeżeli jedna ze stron wykorzysta wszystkie środki dostępne na koncie bez wiedzy współwłaściciela.
  • W przypadku nieuregulowanych zobowiązań finansowych konto może zostać obciążone przez bank lub komornika. Co zaowocuje brakiem możliwości korzystania ze środków.

Jak każdy produkt i ten posiada swoje plusy oraz minusy. Przed dokonaniem decyzji musimy się upewnić, że jesteśmy ich świadomi. A osoba z którą zakładamy wspólne konto jest dla nas kimś komu możemy zaufać w finansach.

Jak zabezpieczyć wspólne konto?

Aby nie doszło do nieprzewidzianych sytuacji, warto zabezpieczyć konto. Podczas jego zakładania możemy wyznaczyć limity obowiązujące przy wypłatach gotówki, a także złożyć wniosek o niezamykanie konta w przypadku gdy jedna ze stron z niego zrezygnuje. Pamiętajmy także, że wspólne konto można przekształcić w osobiste, wystarczy wraz z współwłaścicielem udać się do oddziału i wypełnić odpowiednie dokumenty.

Czy warto?

Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Z całą pewnością jest to duże udogodnienie i jeżeli darzymy kogoś dużym zaufaniem, nie jest to dla nas żadnym ryzykiem. To szczególnie korzystna oferta dla małżeństw, które nie chcą tracić czasu na obsługę dwóch osobnych kont oraz opłacać dodatkowych kosztów za ich prowadzenie. Jeżeli natomiast potencjalny współwłaściciel podchodzi lekką ręką do wydatków i ma problemy z ograniczaniem swoich zobowiązań finansowych, lepiej pozostać przy standardowym, osobistym koncie bankowym.