Gdzie założyć konto osobiste?

Najlepsze konto osobiste. Gdzie założyć?

Założenie konta w banku to ważna decyzja. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy umożliwia przechowywanie pieniędzy i dokonywanie różnego rodzaju transakcji. Prowadzenie konta osobistego może być także związane z innymi korzyściami. Jak znaleźć najlepsze konto bankowe? Podpowiadamy.

Konto osobiste – jakie wybrać?

Konta w banku nie należy zakładać tylko ze względu na przelewy i wypłaty z bankomatu. Konta oszczędnościowe umożliwiają dzisiaj:

 • wygodne korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej,
 • korzystanie z przelewów natychmiastowych,
 • darmowe prowadzenie konta,
 • zarabianie na oprocentowaniu,
 • oszczędzanie końcówek z rachunków,
 • wykupienie ubezpieczenia.

Banki często kuszą ofertami promocyjnymi dla nowych klientów. Tutaj trzeba zachować rozsądek i przejrzeć dokładnie warunki umowy. Może się okazać, że oferowana w promocji polisa nie jest korzystna, a konsument musi za nią płacić nawet jeśli w rzeczywistości praktycznie go nie chroni.

Wymarzone konto osobiste powinno spełniać warunki optymalne do sytuacji życiowej każdego klienta banku. Przykładowo – jeśli ktoś chce zacząć oszczędzać, ale jeszcze nie chce zakładać konta oszczędnościowego, może poszukać oprocentowanego konta osobistego.

Gdzie założyć konto? Jak wybrać bank

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na warunki stawiane przez bank. Nie każde konto osobiste jest tanie. Banki mogą oczekiwać:

 • regularnych przychodów na koncie,
 • opłat za prowadzenie konta – taka opłata może zostać zniwelowana po wykonaniu określonych oczekiwań banku,
 • opłat związanych z wykonywaniem szybkich lub zagranicznych przelewów,
 • opłaty za wydanie karty,
 • opłaty związane z innymi usługami, jak np. prowadzenie konta debetowego, bankowości czy bankowości mobilnej.

Warto pamiętać, że większość kosztów można zniwelować poprzez częste korzystanie ze swojego konta osobistego. Niektóre banki oferują wiele usług bonusowych – np. możliwość zaokrąglania kwoty zakupu lub tańsze zakupy z konkretną kartą.

Nawet jeśli konto osobiste zostało już wybrane, to cały czas należy śledzić tabelę opłat i prowizji. Banki mają prawo do zmiany kosztów za utrzymanie konta. Jednak klienci nie muszą od razu zgadzać się na wygórowane sumy. Istnieje możliwość wynegocjowania indywidualnych warunków. Można też zrezygnować i przenieść swoje konto do innego banku.

Najtańsze konto osobiste. Podstawowe konto osobiste za darmo

Od sierpnia 2018 roku banki obowiązuje dyrektywa, która nakazuje wszystkim bankom udostępnienie podstawowego, darmowego konta osobistego. W 2018 roku weszła w życie ustawa, która pozwala na powszechny dostęp do bankowości i konto osobiste bez opłat. Pomysł powstał w Radzie Unii Europejskiej. Taki rachunek może otworzyć każdy, pod warunkiem, że nie posiada innego konta bankowego.

Podstawowe konto osobiste musi oferować standardowy zakres usług, czyli:

 • dokonywanie wpłat na rachunek,
 • wypłatę środków w bankomacie,
 • płatność kartą na terenie Polski i Unii Europejskiej,
 • płatności online, np. za pomocą systemu typu Payu,
 • zlecanie przelewów.

Tutaj trzeba być uważnym. Dlatego nawet na podstawowym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym nie wszystko będzie darmowe. Banki nie mogą pobierać opłat za:

 • prowadzenie rachunku,
 • wpłaty i wypłaty pieniędzy w bankomacie własnym,
 • 5 wpłat i wypłat w bankomacie innego banku,
 • 5 pierwszych przelewów w ciągu miesiąca.

Zgodnie z ustawą banki nie mogą zawyżyć kosztów za przekroczenie któregoś z limitów. Dodatkowo nie mogą one odmówić założenia konta na podstawie tego, że klient nie skorzystał z dodatkowych produktów takich jak karta kredytowa. Do założenia podstawowego konta nie może być wymagany dochód i jego konkretna wysokość.

Nie jest to oferta idealna – zakres możliwości takiego konta jest bardzo ograniczony. Nie ma też jasności co do kosztów związanych z udostępnieniem karty debetowej. Wątpliwości wzbudza brak ustaleń związanych z obsługą karty powiązanej z darmowym kontem.

Konto osobiste a działalność gospodarcza

Konto osobiste może też być używane przy prowadzeniu działalności jednoosobowej i gospodarczej. Dzieje się tak z powodu ustawy Prawo przedsiębiorców, która nie nakazuje zakładania konta bankowego dla firmy. Jest to udogodnienie zwłaszcza dla osób, które nie rozliczają podatku VAT.

Przedsiębiorca musi zapłacić za pomocą przelewu tylko w dwóch sytuacjach – kiedy przelewa pieniądze na konto innego przedsiębiorcy i gdy jednorazowa wartość transakcji, np. kwota za zakupy firmowe przekracza 15 tys. zł. Ustawa nie określa, czy pieniądze muszą być przelane z konkretnego konta. Dlatego można wykorzystać do tego celu konto osobiste.

Prowadzenie rachunku firmowego nie jest więc wymagane. Jednak z drugiej strony większość przedsiębiorców woli korzystać z oddzielnego konta w firmie. Główną zaletą takiego rozwiązania jest oddzielenie pieniędzy należących do firmy od środków prywatnych. Ułatwia to prowadzenie księgowości. W przypadku kontroli skarbowej pozwala to oszczędzić stresu, bo wszystkie transakcje firmowe są zapisane w jednym miejscu.

Jeśli przedsiębiorca prowadzi oprocentowane konto firmowe, wypracowuje odsetki. Jednak nie są one opodatkowane podatkiem Belki. Urząd Skarbowy będzie je traktował jako dodatkowy przychód. Przedsiębiorca musi określić sam, co mu się bardziej opłaca. Istnieje przecież jeszcze możliwość założenia konta osobistego, którego przeznaczeniem będzie księgowanie wydatków firmowych.