Gdzie najlepiej założyć konto bankowe?

Pytania, które możemy zadać dosłownie przy każdym rodzaju konta bankowego i przy każdym działaniu finansowym. Jaki bank wybrać? Gdzie najlepiej założyć konto bankowe? Gdzie zaoszczędzimy najwięcej? Gdzie zyskamy dodatkowe możliwości mechanizmu finansowego? Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze konta bankowego? Postaramy się odpowiedzieć na każde z tych pytań.

Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze konta bankowego?

Zacznijmy od określenia kluczowych własności kont bankowych. Jak każdy mechanizm finansowy, tak i konta bankowe cechują się niezmiennymi atrybutami. Na pewno je znamy, ale warto o nich przypomnieć. Stworzymy w ten sposób swojego rodzaju tabelę, do której możemy zapisywać poszczególne wartości oferowane przez banki. Oto, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta:

  • opłata za otworzenie rachunku bankowego
  • opłata za prowadzenie konta
  • opłaty za przelewy
  • opłaty za dostęp do konta online
  • możliwość bezpłatnego wypłacania pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
  • wysokość debetu
  • rodzaj autoryzacji i opłaty z nią związane
  • promocje i możliwości bankowe (opcjonalnie, wiele banków oferuje zwrot kilku procent za zakupy online, inne placówki natomiast obdarowują nowych klientów prezentami, również tymi finansowymi).

Jaki bank wybrać?

Gdy znamy już najważniejsze wytyczne, na podstawie których porównamy konta bankowe – czas przejrzeć wszystkie oferty banków. Jak? Wystarczy wejść na stronę każdego banku, wybrać rodzaj konta i wypełnić swoją tabelę. Można skorzystać także z internetowych porównywarek kont, które za nas zbiorą wszystkie dane i przedstawią je na czytelnym wykresie. Dopiero po zebraniu wszystkich danych możemy rozpocząć finalny etap wyboru banku, w którym złożymy wniosek o otworzenie konta bankowego. Dziś wiele banków oferuje konta za zero, więc nie wykluczone, że decydującym czynnikiem będzie na przykład prezent na start lub dodatkowe pomoce ze strony banku lub zwroty (jak w przypadku zwrotów za zakupy online).

Prawdę powiedziawszy przedstawione techniki porównywania ofert bankowych mogą zostać wykorzystane także do porównywania kredytów lub lokat. Oczywiście wraz ze zmianą oferty finansowej, zmieni się również kilka wytycznych, ale zasada działania pozostanie ta sama. Najważniejsze jest rzetelne i rozsądne podejście do tematu. Wybranie konta na chybił trafił nie zda egzaminu. Takie zasady nie działają w sferze finansów. Tu liczy się zimna kalkulacja, przygotowanie informacji i rozważne podjecie decyzji, która może mieć przełożenie na długie lata. W końcu kont nie zakładamy na miesiąc lub dwa. W praktyce mają służyć nam przez kilka lat, a to już dość długofalowa inwestycja, która wręcz wymusza na nas podjęcie stosownych działań porównujących oferty.