konto bankowe

Konto bankowe – jakie są rodzaje kont i które wybrać?

Istnieją różne rodzaje rachunków bankowych, które odpowiadają na wyjątkowe oczekiwania klientów. Niezależnie od tego, jakie konto postanowił założyć konsument, powinien on rozejrzeć się wśród ofert różnych banków. Wybór konta osobistego jest zazwyczaj wiążący długoterminowo. Dlatego nie warto spieszyć się z decyzją i podejmować jej pochopnie.

Rodzaje rachunków bankowych – jakie konto warto założyć?

Na rynku finansowym istnieje szeroki wybór różnych rachunków, gdzie konsumenci mogą powierzać swoje przychody. Niektóre konta pozwalają na deponowanie oszczędności, inne – na zakupy za granicą bez kosztów przewalutowania.

Cztery główne typy kont bankowych to:

 • konto osobiste – zwykły rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Nazywany kontem debetowym ze względu na dokonywany sposób transakcji ,
 • konto oszczędnościowe – zostały stworzone po to, by klienci mogli co miesiąc odkładać niewielkie sumy. Podstawowe rachunki zazwyczaj są oprocentowane – to pozwala na ochronę kapitału przed inflacją,
 • konto młodzieżowe – przeznaczone dla nastolatków od 13 do 18 roku życia, powiązane z kontem osobistym rodziców,
 • konto studenckie – przeznaczone dla studentów do 25 roku życia,
 • konto walutowe – umożliwia wpłacenie pieniędzy w walucie zagranicznej. Pozwala na robienie zakupów za granicą,
 • konto firmowe – zakładanie konta firmowego nie jest konieczne w jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak większość właścicieli nawet małych firm poleca posiadanie takiego konta, z którego wypłacają sobie miesięczne wynagrodzenie. To pomaga przede wszystkim w oddzieleniu majątku firmowego od osobistego.

Otworzenie własnego konta jest bardzo proste. Wystarczy udać się do placówki wybranego banku. Tam konsultant ma za zadanie przedstawić ofertę, która będzie dostosowana do potrzeb klienta. Trudniejszy jest wybór odpowiedniego banku. Większość banków posiada od kilku do kilkunastu różnych ofert kont. Na szczęście istnieją porównywarki internetowe.

Konto osobiste – czy warto mieć więcej niż jedno konto?

Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy posiada praktycznie każdy. Pozwala na zdeponowanie miesięcznej pensji i dokonywanie płatności m.in. kartą. Przy zachowaniu ostrożności jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc do przechowywania swoich pieniędzy. Nie jest tu wymagana duża ilość formalności – do oddziału banku wystarczy zabrać swój dowód osobisty. Konto można otworzyć także przez infolinię.

Gdzie najlepiej założyć konto bankowe? Warto rozejrzeć się wśród porównywarek, żeby znaleźć konto osobiste w pełni odpowiadające oczekiwaniom klienta.

Specjaliści odradzają przywiązywanie się do jednego banku, od czasu do czasu warto rozejrzeć się wśród ofert dla nowych klientów. Warto też posiadać więcej niż jedno konto osobiste. Dlaczego? Z przezorności. Dodatkowe konto oznacza:

 • dostęp do pieniędzy w każdym momencie – nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której bank jest w trakcie przerwy technicznej. Nie jest to częsta sytuacja, ale może przytrafić się np. w chwili gdy konsument robi zakupy. Druga karta może więc dawać poczucie komfortu,
 • możliwość autooszczędzania, jeśli nasz bank tego nie oferuje,
 • możliwość z korzystania z akcji promocyjnych banków, ale też sklepów w ramach akcji partnerskich – np. punkty czy zniżki z konkretną kartą debetową,
 • dodatkowe konto osobiste pozwala na niezależność finansową, gdy jedno konto jest dzielone z współmałżonkiem. Jest to dobry pomysł np. przy kupowaniu prezentu-niespodzianki, albo po prostu przy zakupach z których konsument nie chce się tłumaczyć.

Konto dla studenta i konto dla młodzieży to właściwie odmiany typowego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Oferta jest po prostu dostosowana do młodszego konsumenta, również do jego możliwości finansowych.

Aby zrezygnować z prowadzenia konta osobistego w banku, należy zajrzeć do umowy, którą klient podpisał z bankiem. Należy zachować m.in. okres wypowiedzenia. Warto też poszukać informacji dotyczących zerwania umowy przed terminem. Wypowiedzenie umowy może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Konto oszczędnościowe – drugie po koncie osobistym?

Osoba, która chce zacząć oszczędzać pieniądze powinna rozejrzeć się wśród ofert kont oszczędnościowych. Główną zaletą tego konta jest posiadanie oprocentowania. Nie będzie ono duże – obecnie trudno znaleźć konto które przekracza 3,5 proc. Jest ono zależne (podobnie jak w przypadku lokat) od stóp procentowych.

Wolne środki warto przelać na inne konto. Inne miejsce może sprawić, że nie zostaną one roztrwonione. Dzięki temu będzie można z nich skorzystać np. w czasie trudności finansowych.

Wielu ekonomistów uczy, że dobrze jest stworzyć sobie tzw. poduszkę finansową. Są to oszczędności, które pozwolą na normalne funkcjonowanie w czasie bezrobocia czy leczenie prywatne w czasie choroby. Dzięki takiej poduszce finansowej jest też możliwe np. otworzenie firmy, która na początku nie będzie przynosiła dochodów.

Przy planowaniu założenia konta oszczędnościowego warto mieć na uwadze wymagania banku. Może się okazać, że będzie on oczekiwał założenia dodatkowego konta osobistego, korzystania z promocji itp. Z drugiej strony najważniejszą kwestią przy koncie oszczędnościowym powinno być możliwie najwyższe oprocentowanie. To dzięki niemu pieniądze pracują i nie tracą na wartości.

Konto walutowe – nie tylko na wczasy za granicą!

Konto walutowe kojarzy się głównie z pracą za granicą i wczasami. Warto jednak pomyśleć o takim koncie na co dzień. Osoba, która np. często kupuje produkty w zagranicznych sklepach również powinna je rozważyć.

Najczęściej wybieranymi walutami przy zakładaniu konta walutowego są:

 • euro,
 • funt brytyjski,
 • dolar amerykański,
 • frank szwajcarski.

Przed założeniem konta walutowego warto zorientować się wśród opłat, które bank może pobrać za:

Zaletą konta walutowego jest też możliwość oszczędzania w bardziej stabilnej walucie. Oszczędności można wybrać na wakacjach czy podczas świątecznych zakupów. Można też przewalutować je na złotówki, kiedy kurs okaże się bardziej korzystny.

Konto firmowe – oddziel pieniądze firmowe od osobistych!

Konto firmowe to dla właścicieli małych i dużych przedsiębiorstw duże ułatwienie. Rozdzielenie finansów firmowych od prywatnych jest ważne, bo pozwala na kontrolowanie wydatków. Ułatwia to zachowanie porządku w finansach – a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia stresu.

Konto firmowe można otworzyć dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w CEIDG. Jest to istotne ze względu na nadanie firmie wszystkich numerów. Banki przy otwieraniu konta firmowego oczekują podania takich danych jak:

 • pełna nazwa firmy,
 • NIP,
 • REGON,
 • data rozpoczęcia działalności,
 • PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

Banki często oferują promocje dla nowych klientów. Przedsiębiorcy mogą uzyskać dzięki nim wiele korzyści – wystarczy co jakiś czas zmienić bank w którym założone jest konto firmowe. Trzeba jednak pilnować, aby zamykać niepotrzebne konta, które mogą generować dodatkowe koszty związane z ich prowadzeniem.