Darmowe konta bankowe – czy takie jeszcze istnieją?

Przeglądając oferty banków i szukając tej jedynej, dotyczącej darmowego konta bankowego możemy dostać zawrotu głowy. Dlaczego? Chodzi nie tylko o ilość, która potrafi być porażająca, ale także o jakość i małe kruczki, które towarzyszą każdej ofercie bankowej skierowanej na otworzenie konta w banku. Instytucje bankowe kuszą, oferując możliwość wypłaty gotówki z każdego bankomatu za darmo, zapewniając o bezpieczeństwie pieniędzy i możliwościach, które dotyczą kredytów, gdy tylko klient założy darmowe konto internetowe. Nie zmienia to jednak faktu, że w obecnym świecie nie ma nic za darmo i prędzej, czy też później bank upomni się o swoje.

Wydaje się, że opłaty za darmowe konta bankowe to fikcja, która nie powinna mieć miejsca. Połączenie opłat i terminu darmowości również nie jest logiczne, jak więc rozwiązują ten proceder banki? Oferując swoim klientom ukryte opłaty. Za co? A chociażby za autoryzację. Każdy przelew, który zostanie zlecony przez nas, nie ważne, czy to za pośrednictwem internetowego interfejsu, czy też bezpośrednio w oddziale banku, wymaga autoryzacji. Zazwyczaj są to karty kodów lub specjalne hasła wysyłane przez wiadomość sms na telefon klienta. W pewnym momencie bank komunikuje o wyczerpaniu ilości kodów i pobiera opłatę za nową autoryzację. Takich przykładów ukrytych opłat jest wiele. Co można z tym zrobić? Po pierwsze – nie wierzyć w darmowe konto w banku – w końcu ta instytucja musi na czymś zarabiać. Po drugie – trzeba zapoznać się z umową i indeksem opłat, gdzie zawarte są wszystkie usługi i opłaty dotyczące prowadzonego rachunku. Tam również będą uwzględnione dodatkowe opłaty. Założenie konta bez przeczytania umowy i zapoznania się z indeksem opłat będzie co najmniej nierozważne.

Czy więc darmowe konto osobiste to mit? Trudno znaleźć ofertę, która będzie w pełni darmowa. Jednak uwaga – zdarzają się akcje promocyjne, kiedy banki oferują swoje usługi dotyczące prowadzenia rachunków bankowych zupełnie darmowo. Wtedy można mówić o tym, że darmowe konto bankowe internetowe zostało przez nas upolowane. Kiedy takie sytuacje mają miejsce? Gdy banki rozpoczynają kampanię reklamową i chcą zwrócić na siebie uwagę. Niektóre filie w standardzie mają bezpłatne konto internetowe¸ aby zachęcić stałych i nowych klientów do bankowości online. Inne instytucje w Polsce oferują zupełnie darmowe prowadzenie rachunku, ale tylko wtedy, gdy co miesiąc konto zasilane jest określoną kwotą. Jeżeli próg nie zostanie osiągnięty – bank pobiera opłatę nie tylko za konto online, ale także za prowadzenie rachunku, co w wielu przypadkach nie jest taką małą sumą. Tak więc poszczególne darmowe usługi związane z kontami istnieją, jednak zebranie ich wszystkich w jedną całość jest niemalże niemożliwe. Niemniej warto śledzić media, reklamy i odwiedzać filie bankowe, które często zmieniają swoje oferty i proponują coś ciekawego, gwarantującego darmowe usługi. Oczywiście banki nie skupiają się tylko na kontach. Priorytetem dla instytucji finansowej są także lokaty i kredyty. Dlaczego więc konta, które teoretycznie nie przynoszą tak wielu zysków są na finansowym piedestale? Ponieważ konto jest pewnego rodzaju scaleniem klienta z bankiem, który może w przyszłości pokusić się o lokatę lub kredyt. Bank wie, że oferując bezpłatne konto osobiste wdaje się w pewnego rodzaju inwestycję. Jeżeli klient założy chociaż jedną lokatę lub podejmie decyzję o kredyt – wówczas konto zwraca się z nawiązką. Banki stale podejmują takie działania, aby utrzymać się na powierzchni.