Konto dla młodych a może konto dla studenta? Na co się zdecydować?

Konto studenckie a konto dla młodych. Co wybrać?

Posiadanie konta w banku jest obecnie istotne m.in. ze względu na pracę zarobkową i bezpieczeństwo przechowywania własnych środków. Konto studenckie i młodzieżowe konto bankowe to dwie oferty banków skierowane do młodych ludzi. Posiadanie takiego konta oznacza wiele korzyści. Jak wybrać swoje pierwsze konto?

Darmowe konto bankowe dla studenta. Jaki bank wybrać?

Rynek rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych jest szeroki. Wśród licznych ofert kont osobistych bardzo łatwo znaleźć oferty dla studentów. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób studiujących, oferując darmowe konta studenckie, zwolnione z podstawowych opłat. Aby uzyskać dostęp do takiego konta zazwyczaj najważniejszy jest wiek – od 18 do 26 lat. Banki wymagają przy tym okazywania dokumentów tożsamości – w większości wymaga się jedynie dowodu osobistego, ale w niektórych przypadkach może być potrzebna legitymacja studencka lub zaświadczenie z uczelni. Jest to jednak jednorazowa czynność – student ma prawo do dowolnej zmiany kierunku studiów bez konsekwencji utraty specjalnych warunków.

Jeśli wiemy, że nasze studia zostaną sfinansowane za pomocą kredytu studenckiego, wybór banku dyktuje najlepsza oferta kredytowa. Osoby, które same zamierzają utrzymać się na studiach, mają większą dowolność wyboru konta. Najważniejsze elementy podczas wybierania konta to:

 • koszt prowadzenia rachunku,
 • dostępność bankomatów,
 • koszt przelewów,
 • koszty związane z obsługą karty debetowej,
 • promocje dla nowych klientów,
 • dodatkowe usługi na koncie.

Najlepsze konto studenckie. Jak założyć konto w banku

Aby założyć swój pierwszy rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy należy złożyć wniosek o otworzenie konta. W tym celu możemy udać się do oddziału danego banku. Możemy również otworzyć nowy rachunek bankowy online. W tym drugim przypadku konto zostanie aktywowane po podpisaniu umowy dostarczonej przez kuriera lub poprzez kod aktywacyjny.

Gdzie założyć konto osobiste? Przygotowaliśmy mały ranking kont studenckich, które są obecnie najpopularniejsze.

 

Bank Nazwa konta Koszt prowadzenia konta Opłata za kartę Opłata za przelewy
Bank Millennium Konto 360 Student 0 zł 4 zł 0 zł
mBank eKonto możliwości 0 zł 4 zł 0 zł
PKO Bank Polski Konto dla Młodych 0 zł 5 zł 0 zł
ING Bank Śląski Konto Mobi 0 zł 0 zł 0 zł
Nest Bank Nest Konto 0 zł 0 zł 0 zł

 

Wady i zalety posiadania konta bankowego

Posiadanie konta w banku to duża wygoda w planowaniu wydatków. Przede wszystkim nie ma potrzeby noszenia gotówki stale przy sobie. To z kolei wpływa na bezpieczeństwo pieniędzy znajdujących się na naszym koncie. Skradzioną kartę zablokujemy nawet z poziomu swojego konta bankowego online czy w aplikacji mobilnej. Studentom obytym z nowoczesnymi technologiami taka reakcja na przypuszczalną kradzież zajęłaby kilka minut. Do zalet posiadania konta w banku można zaliczyć również:

 • szybkość dokonywania płatności,
 • zmniejszenie ryzyka kradzieży pieniędzy,
 • możliwość łatwego monitorowania stanu finansów,
 • łatwość oszczędzania pieniędzy,
 • możliwość ustanowienia automatycznych operacji, pozwalających na opłacanie rachunków w terminie.

Jednak oprócz zalet posiadanie konta w banku oznacza także wady. Najważniejsza z nich dotyczy oczywiście opłat. Niewielkie prowizje za przelewy czy pobranie pieniędzy z innego bankomatu dla niezbyt bogatego studenta może oznaczać odczuwalny wydatek. Jednocześnie korzystanie z konta może się przyczynić do budowania pozytywnej historii kredytowej. Opłaty za internet czy terminowa spłata pożyczki pozabankowej zostaje zapisana w historii transakcji.

Aby wybrać odpowiednie konto, warto również zwrócić uwagę na inne rodzaje kont oferowanych w banku. Np. na warunki konta oszczędnościowego. Studenci, którzy zamierzają podejmować pracę, aby oszczędzać kapitał, mogą nadwyżki finansowe przelewać na takie konto. Konta oszczędnościowe pozwalają na to, by pieniądze procentowały, co chroni je przed inflacją.

Konto studenckie a konto bankowe dla nieletnich

Umiejętne zarządzanie swoim budżetem to umiejętność potrzebna wszystkim osobom żyjącym w społeczeństwie nastawionym na konsumpcję. Taką edukację finansową warto rozpocząć jak najwcześniej. Z tego powodu banki udostępniają również konta osobiste dla dzieci od 13. roku życia do osiągnięcia pełnoletności. Są one oferowane m.in. przez:

 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • PKO B.P.
 • Bank Pekao.

Jak wybrać najlepszy bank dla młodych? Najważniejsze, aby konto było darmowe oraz oferowało kartę debetową. Przed założeniem takiego konta warto też zwrócić uwagę na promocje – np. związane z kontem tańsze bilety do kina lub inne bonusy związane z wykorzystywaniem środków zgromadzonych na rachunku.

Takie konto zazwyczaj jest zakładane i prowadzone na specjalnych warunkach. Zakładanie konta w banku bez dowodu nie jest możliwe, dlatego potrzebna jest na to zgoda rodzica lub prawnego opiekuna. Jest ono również świetnym sposobem np. na wypłacanie kieszonkowego. Przydaje się również kiedy nastolatek podejmuje swoją pierwszą pracę. W większości przypadków pracodawcy wymagają posiadania rachunku na które zostaną przelane zarobione pieniądze.

Jeśli nie chcemy zakładać dziecku własnego konta w banku, to alternatywą są karty przedpłacone. Taka karta płatnicza dla młodzieży może zostać zasilona dowolną ilością środków. Nastolatek może kontrolować swoje wydatki, pobierać środki z bankomatu, a jednocześnie nie są zapisywane żadne informacje. Kartą przedpłaconą można płacić tak samo jak zwykłą kartą debetową, bez podawania żadnych innych danych. To bezpieczne, a jednocześnie nie wymaga od rodziców wychodzenia z domu do bankomatu gdy ich dziecko chce ze znajomymi pójść do kina.