Konto dla firmy jednoosobowej

Prawdziwą kontrowersję na rynku prawnym, który notabene dotyczy sfery finansowej budzi znany wszystkim artykuł 22, zamieszony w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Mówi on jasno, że tylko przy transakcjach powyżej 15 tysięcy euro potrzebny jest rachunek firmowy. Czy zatem każda firma musi mieć konto firmowe? Żadne prawo tego nie reguluje.

Konto a firma jednoosobowa

Dlaczego temat poruszany jest w konfrontacji z firmami jednoosobowymi? Ponieważ często są to małe działalności, których dochody nie przekraczają bajońskich sum. Na pewno nie dotyczą firm, które muszą ekspediować przelewy powyżej 15 tysięcy euro. Wielu przedsiębiorców decyduje się więc połączyć konto prywatne z finansami firmowymi i prowadzić jeden rachunek. Problem polega na tym, że urząd skarbowy może się na to nie zgodzić. Kwestia ta nadal nie została prawnie uregulowana – to, czy będziemy mogli korzystać z prywatnego konta bankowego jako firmowego rachunku zależy tylko i wyłącznie od urzędu, który przyjmuje transakcje bezgotówkowe w imieniu naszej firmy. Jeżeli urząd nie będzie się temu sprzeciwiał – możemy połączyć funkcje prywatne i firmowe na jednym rachunku. Jednak nie radzimy tego robić – tracimy wówczas wiele przywilejów, które płyną od banku na rzecz przedsiębiorców z własnym rachunkiem firmowym. Opłaty za prowadzenie konta firmowego nie są wysokie. Korzyści płynące z faktu posiadania rachunku firmowego są znacznie bardziej wartościowe, co powinno skłonić nawet jednoosobowe firmy do przemyśleń nad racjonalnością założenia konta firmowego.

Sprzeczność w prawie

Niestety, ale znane są przypadki, kiedy to urzędy skarbowe nie przyjmowały przelewów od firm, które posługiwały się zwykłymi rachunkami oszczędnościowymi. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w Warszawie, kiedy to urząd odmówił przyjęcia przelewu od jednego z tamtejszych przedsiębiorców. To tylko potwierdza, że lepszym rozwiązaniem jest założenie konta firmowego i rozdzielenie finansów prywatnych od tych firmowych. Dzięki temu stajemy się bardziej wiarygodni jako przedsiębiorcy w oczach banku, mamy lepszą kontrolę nad finansami firmy i oczywiście unikamy jakichkolwiek niedomówień związanych właśnie z urzędami i koniecznymi operacjami bezgotówkowymi, które ciążą na każdym przedsiębiorcy.