Dobre konto to podstawa udanego biznesu

Udany biznes to dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, które generuje zyski, nie stwarza problemów i jest dobrze zarządzane. Firma, z którą kojarzy się sukces to także poprawne zarządzanie finansami. Mówiąc o pieniądzach, wchodzimy na grunt finansowy, który dotyczy banków. Gdzie przetrzymywać pieniądze firmy? Na pewno nie w biurze, skarpecie przedsiębiorcy lub domu. Bank zapewnia bezpieczeństwo i możliwość racjonalnego, funkcjonalnego zarządzania finansami firmy, co może okazać się kamieniem milowym przy wszelkiego rodzaju działaniach dotyczących zarządzania finansami.

Konto firmowe – zakładać?

Wielu początkujących przedsiębiorców zadaje jedno i to samo pytanie – czy zakładać konto firmowe? Niektórzy twierdzą, że nie ma to sensu, gdyż posiadamy już konto prywatne. Dodatkowe opłaty, dodatkowy harmider dotyczący zakładania i zarządzania finansami. Takie podejście jest oczywiście nie do przyjęcia. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego konto firmowe to podstawa udanego biznesu. Mając rachunek, który dotyczy tylko firmy, czyli konto, na którym prowadzone są tylko transakcje firmowe – mamy pełną swobodę zarządzania finansami. Ponadto oddzielamy pieniądze firmowe od prywatnych. Banki również przychylniej patrzą na historię z konta firmowego, niż z prywatnego. Zatem otrzymanie kredytu może okazać się możliwe, ale tylko dla tych, którzy zarządzają własnym kontem firmowym. Ponadto trzeba pamiętać o opłatach, lepszej autoryzacji konta firmowego, większym wachlarzu możliwości – to wszystko oferują banki, ale tylko dla przedsiębiorców.

Konta firmowe są często lepiej chronione, pozwalają na ekspediowanie przelewów przez całą dobę, co w przypadku kont osobistych może wydłużać czas oczekiwania na pieniądze. Owszem, mogą być trochę droższe w kwestii prowadzenia, ale gwarantują znacznie więcej możliwości, które dla firmy mogą okazać się kamieniem milowym.

Wybór konta firmowego

Oczywiście nie każde konto jest sobie równe. Warto wybierać konta w bankach, które dbają o przedsiębiorców, oferując im tanie lub bezpłatne prowadzenie firmowego rachunku, brak opłat za wypłaty z bankomatów lub brak dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku online. Ostatni warunek powinien być spełniony niemalże natychmiast – firma bez dostępu do finansów online na pewno nie będzie działać sprawnie. Liczą się także darmowe przelewy, które w firmach są dość często ekspediowane. Tak małymi krokami dochodzimy do oferty, która najbardziej nam odpowiada.