Karta Maestro za granicą

Wyjeżdżając za granicę raczej nie wybieramy się bez gotówki w portfelu lub bez karty kredytowej umieszczonej w specjalnie do tego przeznaczonej kieszeni portfela. Warto zaopatrzyć się i w jedno i w drugie. Nigdy nie wiadomo, czym przywita nas los w innym kraju. Podróżowanie z kartą debetową Maestro dla wielu osób wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Istnieje kilka porad i wskazówek, o których należy pamiętać tuż przed umieszczeniem karty debetowej w bankomacie.

  • Zaczniemy od ogólnej porady dla tych, którzy chcą wypłacić pieniądze z bankomatu za granicą. Niektóre kraje europejskie pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu tyko w godzinach pracy banku. Nocne eskapady do bankomatów nie są więc dobrym pomysłem. Zwłaszcza, gdy nie znamy zwyczajów danego kraju.
  • Jeżeli już zlokalizujemy bankomat, który działa – przed włożenie karty debetowej Maestro należy sprawdzić, czy na bankomacie znajduje się znak Cirrus. Podobny umieszczony jest na odwrocie karty Maestro. Jest to dobitny znak o kompatybilności programu Maestro z danym bankiem i jego bankomatem. Uwaga – nie każda karta Maestro posiada na rewersie takie logo.
  • Okazało się, że bankomat i karta współgrają na gruncie logo Cirrus? Zatem możemy śmiało umieścić kartę w maszynie pieniężnej. Zasada jest prosta, a sposób wypłaty pieniędzy nie różni się zbyt wiele od tego, który panuje przy polskich bankomatach. Wybieramy język (jeżeli polski nie jest dostępny – wybieramy dogodny dla siebie), wpisujemy PIN i realizujemy operację. Tu również przestroga – niektóre kraje i tamtejsze bankomaty żądają 6 cyfr jako PIN. Jeżeli posiadamy kartę Maestro, która zabezpieczona jest 4-pinowym hasłem – należy podać to hasło. Bankomat mimo dyrektywy o dłuższym haśle nie powinien sprawiać problemów.

Tak wygląda operacja wypłaty gotówki z bankomatu. Jeżeli natomiast chcemy użyć karty Maestro w restauracji lub w sklepie – standardowym krokiem jest przed dokonaniem zakupów lub skorzystaniem z usługi sprawdzenie, czy dany lokal akceptuje kartę Maestro. Identyfikacji można dokonać po wspomnianym logo Cirrus lub po prostu pytając obsługującą nas osobę o kartę debetową Maestro. Zasady działania nie odbiegają znacznie od tych, które panują w Polsce. Jeżeli będziemy ostrożni i zawsze sprawdzimy dostępność punktu i kompatybilność z kartą Maestro – unikniemy wielu nieprzyjemności.