Karta kredytowa a debetowa

Karta płatnicza to elektroniczny instrument płatniczy, dzięki któremu możliwe jest wypłacanie gotówki z bankomatów oraz dokonywanie bezgotówkowych płatności. Karty możemy podzielić ze względu na rodzaj odliczania transakcji. Najpopularniejszymi są karty kredytowe i debetowe.

Karta kredytowa to karta elektroniczna, z której korzystając płacimy środkami finansowymi jakie zostały nam przyznane przez bank na limit kredytowy. Kredyt udzielony w ten sposób jest oprocentowany tak samo jak tradycyjne kredyty – często nawet na wyższą stopę procentową.

Karta debetowa charakteryzuje się tym, że w odróżnieniu od kredytowej wydawana jest do naszego istniejącego rachunku. Korzystając z niej obciążane jest nasze konto a limit debetu nie może przekroczyć stanu konta.

Kartę debetową może otrzymać każdy użytkownik konta bankowego. Karta kredytowa przyznawana jest tylko w sytuacji gdy posiadamy zdolność kredytową. Limit takiej karty jest proporcjonalny to tego jakie osiągamy miesięczne dochody oraz jak wiele wydajemy w ciągu miesiąca.

Kredyt jaki zaciągamy używając kraty kredytowej mamy często możliwość spłacić bez dodatkowych odsetek, np. do 50 dni od zadłużenia na karcie. Wiele banków chce takim bezprocentowym okresem spłaty zachęcić do korzystania z tej usługi. W momencie gdy procenty naliczane są standardowo mogą być i zazwyczaj są one wyższe, niż w przypadku tradycyjnego kredytu i sięgać nawet do 20,0% od kredytowanej kwoty. Warto pamiętać, że za udostępnioną nam kartę kredytową ponosimy opłaty, nawet jeżeli w danym czasie nie korzystamy z tej oferty.

Czy warto?

Jeżeli chcemy co jakiś czas skorzystać z dodatkowych środków finansowych, a nie interesuje nas załatwianie wielu formalności w celu otrzymania kredytu – warto. Szczególnie w sytuacji gdy będziemy w stanie szybko spłacić swoją pożyczkę i unikniemy kosztów oprocentowania. Karta kredytowa da nam dużą swobodę w planowaniu wydatków, ponieważ zawsze będziemy mogli z niej skorzystać jeżeli zaistnieje taka potrzeba. W przypadku karty debetowej nic nie ryzykujemy. Korzystając z niej obciążamy własny rachunek bez możliwości przekroczenia stanu naszego konta.