płatność telefonem

Chip NFC jako karta kredytowa? To rzeczywistość

Technologia NFC jest coraz częściej wykorzystywana w płatnościach. Umożliwia ona wysyłanie informacji za pomocą fal radiowych. Aplikacja na androidzie pozwala na płacenie przy pomocy telefonu kartą debetową i kartą kredytową. Czy technologia NFC jest bezpieczna i w jaki sposób można zapłacić telefonem w sklepie?

Technologia NFC – jak to działa?

Near Field Communication (ang. komunikacja bliskiego pola) to technologia, która pozwala na przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w chip NFC. Moduły wykorzystujące technologię NFC coraz częściej instalowane są w telefonach komórkowych czy zegarkach. W Stanach Zjednoczonych można znaleźć nawet pierścień wykorzystujący NFC.

Technologia NFC umożliwia:

  • zapis i odczyt niewielkiej ilości informacji, a następnie wysyłanie je za pomocą fal radiowych za pomocą tagu NFC,
  • komunikacja między dwoma urządzeniami np. telefonami z pominięciem Bluetooth czy WiFi,
  • płatności za pomocą aplikacji telefonicznych, takich jak Google Wallet czy Apple Pay. (chip NFC naśladuje kartę płatniczą, wykorzystując dane na niej zawarte).

NFC funkcjonuje na zasadzie podobnej do Bluetooth. Działa jednak szybciej. Wadę stanowi fakt, że odległość urządzenia z chipem od telefonu z zainstalowaną aplikacją NFC może wynosić maksymalnie 20 cm.

Rozwój technologii NFC jest bardzo szybki. Jest to prawdopodobnie najwygodniejszy sposób na płacenie. W ciągu 15 minut można np. wziąć pożyczkę przez Internet w telefonie, po czym zapłacić za zakupy jednym ruchem ręki.

NFC w telefonie – jak uruchomić?

Technologia NFC umożliwia przesyłanie muzyki, filmów, notatek, kontaktów itp. Pozwala także na płatność zbliżeniową bez konieczności wyciągania karty kredytowej z portfela. Żeby móc zapłacić poprzez moduł NFC konsument musi:

  • posiadać moduł NFC w telefonie – czyli antenę NFC, która umożliwia płatność zbliżeniową,
  • telefon wyposażyć w specjalną kartę SIM,
  • zainstalować aplikację NFC w telefonie – żeby to zrobić, powinien skontaktować się z operatorem sieci komórkowej obsługującej jego kartę. W Polsce aplikacja NFC jest dostępna dla telefonów obsługiwanych przez Android,
  • wgrać dane z kart płatniczych, z których korzysta konsument do płatności zbliżeniowych – w taki sposób może być wykorzystana karta debetowa czy też karta kredytowa.

Aplikacja NFC jest wygodnym środkiem płatniczym, ponieważ pozwala na obsługiwanie kart z różnych rachunków bankowych. Nie trzeba odblokowywać telefonu, aby zapłacić zbliżeniowo.

Płatność NFC. Jak płacić telefonem?

Płatność telefonem w sklepie wygląda tak samo jak płatność kartą zbliżeniową. Jeśli w sklepie jest terminal, to nie powinno być problemu z zapłatą za zakupy czy obiad w restauracji.

Największą firmą w Polsce, która obsługuje płatności NFC jest platforma Google Pay. Z firmą tą współpracuje większość banków, między innymi Alior Bank, mBank czy ING. Warto zwrócić uwagę na to, czy operator sieci konsumenta współpracuje z jego bankiem

Należy także przyjrzeć się, jakie dodatkowe opłaty i prowizje pobiera bank za płatność telefonem. Nawet jeśli operator sieci nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat, bank może je naliczać.

Technologia NFC – bezpieczeństwo

Czy płacenie zbliżeniowa za pomocą technologii NFC jest bezpieczne? Nie mniej niż płatność kartą debetową. Za bezpieczeństwem NFC przemawia między innymi to, że:

  • dane w urządzeniu NFC są zaszyfrowane. Nie da się ich odczytać bez wiedzy i zgody konsumenta,
  • urządzenie w którym zainstalowana jest aplikacja NFC można wyśledzić. Ryzyko jest dla potencjalnego złodzieja zbyt duże w porównaniu do uzyskania 50 zł .
  • istnieje limit płatności wykonywanych w ciągu dnia za pomocą telefonu. Podobnie jak w przypadku płacenia kartą, bez wpisywania PIN-u można wydać maksymalnie 50 zł.

Bezpieczeństwo płatności telefonem jest podobna jak w przypadku płacenia kartą. Zależy ono przede wszystkim od osoby, która go używa.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Wykorzystując telefon można również wypłacić pieniądze z bankomatu. Zwiększa to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo transakcji. Wypłata bez karty oferowana jest obecnie przez większość banków.

Wypłacić pieniądze z konta można na trzy sposoby – jednym z nich jest wykorzystanie aplikacji NFC. Wystarczy przyłożyć telefon do czytnika Na ekranie bankomatu pojawi się prośba o podanie kodu PIN. Po potwierdzeniu transakcji bankomat wypłaci gotówkę.

Innym sposobem jest wypłata pieniędzy BLIKiem. W większości banków jest to opcja płatna. Aby wypłacić pieniądze w ten sposób, konsument musi posiadać w telefonie aplikację mobilną banku. W bankomacie należy wybrać opcję “wypłata BLIK” a w telefonie kafelek “kod BLIK”. Kod, który pojawi się na ekranie telefonu należy przepisać do bankomatu, a następnie wybrać kwotę do wypłaty.

Trzeci sposób oferowany jest przez bankomat sieci Euronet Tutaj sposób wypłacenia pieniędzy jest ten sam, co w bankomatach wykorzystujących wypłatę NFC. Aplikacja ta pozwala również kupić bilet do kina czy bilet kolejowy.