Bezpieczeństwo kart płatniczych

Wszystko, co tyczy się finansów musi być odpowiednio zabezpieczone. O tym wie nawet dziecko, dla którego pieniądze jeszcze nie mają tak wielkiego znaczenia. Znacznie wnikliwiej martwią się o to dorośli, dla których pieniądze to wyznacznik życia. Nie oszukujmy się – bez pieniędzy codzienność przeistoczyłaby się w koszmar. Skoro to takie ważne, nikt nie ma prawa nawet dziwić się o troskę i standardy bezpieczeństwa własnych oszczędności. Zwłaszcza, że coraz częściej płacimy za pomocą plastikowego pieniądza z wbudowanym chipem.

Idąc tropem komputeryzacji i automatyki – niektórzy zatrzymują się na chwilę i pytają, czy nasze karty płatnicze, a co za tym idzie pieniądze znajdujące się na połączonym do karty koncie są bezpieczne? Czy nie padną łupem hakerów, pseudo złodziei cybernetycznych, którzy tylko czekają, aby zeskanować dane dotyczące konta bankowego i informacji o jego właścicielu? Banki idą w zaparte, uspokajając swoich klientów i zapewniając im, że finanse są bezpieczne.

Przyjrzyjmy się kartom płatniczym, które nosimy ciągle przy sobie. Przy operacjach gotówkowych należy przestrzegać kilku zasad, aby pomóc rozbudowanym algorytmom ochronnym. Jak mawia stare przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony.

  • Jeżeli wypłacamy gotówkę z bankomatu – zawsze upewniajmy się, ze w pobliżu nie ma nikogo podejrzanego.
  • Nigdy nie oddawajmy karty płatniczej osobom trzecim.
  • Podczas wypłaty z bankomatu nie wolno czekać zbyt długo na zabranie gotówki lub karty. Obecnie bankomaty po kilkunastu sekundach bezczynności po prostu chowają karty i pieniądze.

Operacje bezgotówkowe również kierują się swoimi prawami i dewizami, o których codziennie zapominają klienci. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często sami tworzymy okazje dla złodziei.

  • Jeżeli płacimy za usługę lub kupiony produkt – nigdy nie wolno oddawać karty osobom trzecim. Nie powinniśmy również godzić się na odchodzenie od stanowiska płatniczego bez karty.
  • Nie powierzajmy karty osobom trzecim, nawet na kilka sekund. Nigdy nie wiadomo, czy na zapleczu sklepu nie działa urządzenie skanujące.
  • Podczas wprowadzania pinu należy upewnić się, że nikt nie ma możliwości podejrzenia kodu.

Te kilka zasad podnosi bezpieczeństwo naszych oszczędności. Zwykłe nawyki, o których tak często zapominamy.